Zarząd energetycznego giganta zawieszony. W tle dwa skandale

Z kraju

Enea, materiały prasoweZmiany w radzie nadzorczej spółki Enea

Rada nadzorcza Enei Wytwarzanie zawiesiła dwóch członków zarządu: prezesa Wacława Bilnickiego w i wiceprezes Elżbietę Piwoński - podano w komunikacie. Jak donoszą media, powodem są ujawnione niedawno fakty związane z osobą wiceprezes.

Rada nadzorcza delegowała ze swojego grona Dawida Klimczaka do czasowego wykonywania funkcji prezesa zarządu Enei Wytwarzanie. W rozmowie z portalem wnp.pl spółka wyjaśniła, co leży u przyczyn tej decyzji.

- Decyzja rady ma związek z trwającym wewnętrznym postępowaniem wyjaśniającym w zakresie ujawnionych publicznie faktów - poinformował Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei.

Niewygodne fakty

Jednym z faktów, do którego odnosi się rzecznik spółki, są faktury wystawione przez kancelarię prawną Kaczmarkiewicz, Neuman i Partnerzy dla Enea Wytwarzanie - ujawnił "Super Express". Kancelaria miała prywatnie reprezentować wiceprezes Elżbietę Piwoński oraz jej męża. Kopie faktur ujawnił jeden z polskich portali. Kwota na jednej z faktur wynosi ok. 403,3 tys. zł brutto, zaś na drugiej ok. 116,3 tys. zł brutto. - Z uwagi na tajemnicę adwokacką i zasady obowiązujące w korporacji adwokackiej, nie możemy udzielić informacji w tym zakresie - powiedział w rozmowie z gazetą mecenas Marcin Kaczmarkiewicz. Drugi fakt dotyczy wydarzeń z przeszłości. Elżbieta Piwoński miała zataić przed swoimi zwierzchnikami informację o tym, że w 1977 roku pracowała dla Milicji Obywatelskiej. Spółka poinformowała, że sprawdza doniesienia medialne.

Produkcja energii

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, której wytwarza energię i ciepło na potrzeby naszych Klientów. Obecnie produkuje prawie 8 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w kraju. Zarządzana przez Enea Wytwarzanie elektrownia w Kozienicach jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego. Elektrownia posiada 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2919 MW. Obecnie trwa tam największa inwestycja Grupy – budowa nowoczesnego, bloku o mocy 1075 MW. Kiedy blok zostanie uruchomiony w II połowie 2017 i 13 proc. polskiej energii elektrycznej będzie powstawało w Elektrowni Kozienice.

Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł oraz energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

Zobacz: rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym

Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznymTVN24 BiS

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, wnp.pl, superbiz.se.pl

Źródło zdjęcia głównego: Enea, materiały prasowe