Duże zmiany w 500 plus. Rząd przyjął projekt i podaje koszt

Z kraju

Premier podpisuje projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu 500 plustvn24
wideo 2/7

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Projekt przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

NOWE> 8 zmian w programie 500 plus - co musisz wiedzieć, żeby dostać świadczenie na czas

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

"Rewolucja prorodzinna"

- Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucję gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych - stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że program Rodzina 500 plus ma koncentrować się na skutkach długo-, średnio- i krótkookresowych. Wskazał, że jednym z podstawowych czynników osłabiających wzrost gospodarczych jest "osłabienie demografii".

- A więc w tym długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500 plus, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury, i na rozwój gospodarczy całego kraju. To po to tworzymy ten program, dla długofalowego rozwoju Polski – powiedział.

Dodał, że skutki programu będą widoczne także w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Wskazał, że rodziny korzystające już ze świadczenia 500 plus więcej inwestują m.in. w zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy wakacyjne i w sport.

- Krótka perspektywa – jak mówił premier – bezpośrednio wpływająca na najbliższe kwartały, jeden, dwa lata to przełożenie na fazę cyklu koniunkturalnego. - Jesteśmy w fazie pewnego spowolnienia. Wtedy klasyczną odpowiedzią (…) jest odpowiedź fiskalna. (…) Odpowiedzialny rząd robi to, na co ma wpływ, w tym przypadku wykonujemy impuls fiskalny, dokonujemy zmiany w wydatkach, która przełoży się również na wygładzenie cyklu koniunkturalnego – dodał szef rządu.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska stwierdziła, że program Rodzina 500 plus był "przełomem polskiej polityki społecznej".

Dodała, że program realizuje trzy podstawowe cele. - Po pierwsze – poprawa dzietności, po drugie – redukcja ubóstwa, w tym likwidacja ubóstwa dzieci, i po trzecie – inwestycja w kapitał ludzki – powiedziała minister.

Rafalska przypomniała, że zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. - Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo – powiedziała minister.

Koszty 500 plus

Koszt rozszerzonego programu 500 plus w 2019 r. to ok. 31 mld złotych, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. - W ramach tego budżetu (na 2019 rok), najprawdopodobniej, to się okaże przed końcem roku, bez konieczności nowelizacji, będziemy w stanie sfinansować również ten program (500 plus - red.) - powiedział we wtorek Morawiecki. Jak poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, do tej pory do rodzin trafiło prawie 69 mld zł z programu Rodzina 500 plus. "Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci" - dodano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock