Pierwsza niedziela bez handlu coraz bliżej. Od dziś część sklepów zmienia godziny otwarcia

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Wydłużone godziny pracy w piątki i soboty to odpowiedź niektórych handlowców na niedzielny zakaz. Nowe przepisy obowiązują od marca, ale pierwsza niedziela, kiedy obowiązywać będzie ograniczenie, dopiero przed nami. Sklepy zamknięte będą 11 marca, choć na liście jest sporo wyjątków.

Zgodnie z nowymi przepisami 11 marca przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu.

DNI BEZ HANDLU W 2018 ROKU

Dłuższe godziny otwarcia

Odpowiedzią niektórych sieci handlowych na niedzielny zakaz jest wydłużenie pracy sklepów w inne dni. Zrobi tak między innymi Lidl. Placówki w piątki i soboty będą czynne do 22.00. - W poniedziałki, jak i w kolejne dni tygodnia, sklepy będą czynne od godziny 7.00 rano - poinformowała Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl.

Choć niektóre ze sklepów Lidla już wcześniej pracowały do 22.00, to nie było to normą. W zależności od lokalizacji sklepy należące do sieci były czynne do 20.00 czy 21.00. Po wejściu w życie zakazu godziny pracy wszystkich sklepów zostaną zrównane - tłumaczą przedstawiciele sieci.

Na wydłużenie otwarcia sklepów o godzinę (w każdy piątek i sobotę) zdecydowała się także Biedronka. "Dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00" - poinformowano w komunikacie prasowym.

Zmian nie wyklucza także Carrefour, jednak godziny pracy poszczególnych sklepów nie są narzucane odgórnie. "Decyzje o sposobie pracy sklepów będą, jak dotychczas, podejmowane lokalnie przez ich dyrektorów. Nie stosujemy nowej ogólnej reguły, a tylko wybrane sklepy zmienią godziny otwarcia dla klientów w piątki i soboty" - wyjaśniło biuro prasowe Carrefour Polska.

Wiadomo, że takim obiektem będzie na przykład Carrefour w warszawskiej Galerii Północnej. Jak poinformowała tvn24bis.pl Agnieszka Nowak, dyrektorka obiektu, deklaracja wydłużenia godzin pracy hipermarketu trafiła już na jej biurko. W piątki sklep ma być otwarty aż do północy.

Wydłużania godzin pracy nie planuje Kaufland, który już teraz jest otwarty w godzinach 7.00-22.00

Zakaz z wyjątkami

W niedziele sklepy będą już nieczynne. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy placówka jest zlokalizowana na terenie dworca.

Zgodnie z opinią ministerstwa rodziny i pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy możliwe jest także prowadzenie handlu osobiście przez franczyzobiorców. Stąd informacja, którą otrzymaliśmy z biura prasowego sieci, że "franczyzobiorcy Żabki będą mogli prowadzić działalność w niedziele objęte ograniczeniami, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek". Zakupy zrobimy również w innych mniejszych sklepach, ale za kasą także musi stanąć właściciel.

Ponadto w niedziele otwarte będą także stacje benzynowe. To jeden z ponad 30 wyjątków zawartych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Na tej liście widnieją ponadto między innymi apteki, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej oraz punkty gastronomiczne.

Pełna lista wyjątków od zakazu handlu w niedziele przedstawiona na grafice przygotowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości