Ostatni samochód przejechał starym mostem. Zmiana ruchu na zakopiance

Z kraju

Co drugi kierowca przekracza na drogach dozwoloną prędkośćred | TVN24 BiS
wideo 2/4

Od poniedziałku na zakopiance w Białym Dunajcu ruch pojazdów zostaje przełożony na most tymczasowy. Stary, wysłużony most na rzece Biały Dunajec zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowa przeprawa. Obiekt ma być przejezdny w grudniu tego roku.

Jak poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut, przez około trzy tygodnie ruch na tymczasowej przeprawie ma odbywać się dwukierunkowo.

Później zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, aż do czasu wybudowania nowego mostu.

Burzenie starego żelbetowego mostu ma potrwać dwa tygodnie. Z uwagi na zły stan techniczny tej przeprawy od 2013 roku obowiązywał na nim ruch wahadłowy. W sezonie turystycznym tworzyły się duże korki.

O nowym moście

W kwietniu 2016 roku GDDKiA oddział w Krakowie podpisał umowę z przedsiębiorstwem inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa na zaprojektowanie i wybudowanie nowego mostu w Białym Dunajcu oraz na załatwienie wszystkich stosownych pozwoleń. Nowy obiekt o długości 58 metrów i szerokości 18 metrów będzie miał konstrukcję łukową bez podpór w nurcie rzeki oraz dwustronne chodniki.

Przebudowane zostaną także dojazdy po obu stronach obiektu oraz kolidujące z inwestycją sieci istniejącej infrastruktury. Koszt inwestycji wyniesie około 12 milionów złotych. Pierwotnie w tym miejscu miał powstać inny, większy most zaprojektowany w nowym śladzie, ale ta koncepcja spotkała się z protestami niektórych mieszkańców. Ostatecznie GDDKiA wycofała się z tamtego projektu.

Nowy most w Białym Dunajcu ma powstać do końca rokuGoogle Maps

Autor: mb//dap / Źródło: PAP