Wracamy do czasu letniego. Pośpimy o godzinę krócej

Z kraju

Dylematy związane ze zmianą czasuTVN Turbo
wideo 2/3

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00. Kolejna zmiana czasu - z letniego na zimowy - wypada 25 października.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, jak uciążliwe są ciągłe zmiany czasu. Zmiana czasu na letni i zimowy miała być nawet wycofana. Propozycja nowych unijnych regulacji w sprawie zmiany czasu nie uzyskała jeszcze ostatecznej akceptacji szefów państw i rządów Unii Europejskiej.

Zmiana na czas letni 2020 - kiedy przestawiamy zegarki?

Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00.

W 2020 roku zmiana na czas letni wypada 29 marca.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy zegarki przestawiamy w ostatnią niedzielę października z godziny 3.00 na 2.00. W tym roku będzie to 25 października.

Projekt wycofania zmiany czasu

W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za projektem regulacji, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.

Projekt znowelizowanej dyrektywy zakłada, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie UE mają mieć prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.

Projekt w wersji ustalonej przez PE stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

Wcześniej, w wakacje 2018 roku, Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne i pytano o wycofanie zmiany czasu. Zebrano 4,6 mln odpowiedzi - to największa liczba w historii. Wynik? 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Czy Polacy chcą wycofania zmian czasu?

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowana większość Polaków chciałaby rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu. Przeciw temu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 procent), podczas gdy za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2 procent.

Badanie, przeprowadzone między 29 listopada a 7 grudnia 2018 roku na próbie 942 osób, pokazało również, że większość dorosłych obywateli - przy przejściu na jeden czas - wolałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany "czasem letnim".

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Kogo dotyka zmiana czasu?

Jak tłumaczył w niedawnej rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Zaznaczył przy tym, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. - Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia - mówił dr Skalski.

Dlaczego wprowadzono zmianę czasu?

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim jako "czas oszczędzający światło dzienne". W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Zmiana czasu a podróż pociągiem

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w gotowości do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu" - czytamy w komunikacie polskiego przewoźnika.

"Podróż rozpocznie się według czasu zimowego, a zakończy już według czasu letniego. Pociągi dotrą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem - czas przejazdu się nie zmieni" - napisano w komunikacie.

Jak jednak zaznaczono, "na trasach, ze względu na sytuację epidemiologiczną, ruch jest ograniczony".

"Podczas zmiany na trasie kursować będą dwa pociągi PKP Intercity 'Karkonosze' relacji Warszawa Wschodnia (odj. 23:24) – Wrocław Główny (przyj. 5:23) i Wrocław Główny (odj. 23:36) – Warszawa Wschodnia (przyj. 6:26). Na torach w momencie przestawiania zegarów znajdzie się też jeden pociąg Kolei Mazowieckich relacji Ostrołęka – Tłuszcz" - wymieniono.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl