Złoty spokojnie kończy tydzień. Grecja mu niestraszna

Z kraju

Pixabay.com (CC0)Około godz. 17 za euro trzeba było zapłacić 4,10 zł, za dolara 3,78 zł, a za franka szwajcarskiego 3,94 zł

Po ostatnich wzrostach w piątek złoty ustabilizował się, choć w ciągu dnia wyraźnie zyskiwał na wartości. Około godz. 17 za euro trzeba było zapłacić 4,10 zł, za dolara 3,78 zł, a za franka szwajcarskiego 3,94 zł.

Analityk DM mBanku Szymon Zajkowski zauważył, że w piątek ciągu dnia złoty zyskiwał już średnio 2 grosze wobec głównych walut, jednak ostatecznie piątek kończy się w okolicach poziomów z początku sesji. - Nie zmienia to jednak faktu, że cały tydzień był udany dla złotego, który zyskał wobec euro 1,5 proc. i ponad 1 proc. w stosunku do franka. Po weekendzie możemy jednak spodziewać się korekcyjnego odreagowania siły złotego i lekkich wzrostów na parach EUR/PLN i CHF/PLN - uważa ekspert.

Główne powody

Według Zajkowskiego głównym powodem siły złotego pozostaje spadek obaw o Grecję i wzrost rynkowego apetytu na ryzyko. Naszej waluty nie wsparły natomiast lepsze od oczekiwań, ważne dane z rodzimej gospodarki: o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji cen producentów za czerwiec. To dobitnie pokazuje, że kluczowy wpływ na notowania polskiej waluty obecnie mają nastroje na rynkach światowych, a nie doniesienia z Polski. - Wydaje się jednak, że wobec schodzenia na drugi plan greckiego kryzysu, na pierwszy powinny powracać tematy, które dominowały w poprzednich miesiącach, czyli prowadzony przez ECB program skupu obligacji i zbliżający się moment podwyżki stóp w USA. To z kolei powinno stopniowo umacniać złotego wobec euro i franka, jednak osłabiać w stosunku do dolara - ocenił. Jego zdaniem lekkie osłabienie złotego wobec dolara, to w sporej mierze pokłosie dobrych danych z USA. Wzrost bowiem odnotowała inflacja, a dane z rynku nieruchomości wypadły znacznie lepiej od oczekiwań. - To oczywiście wpisuje się w obraz poprawy koniunktury w amerykańskiej gospodarce i nieco podnosi prawdopodobieństwo podwyżki stóp ze strony Fed. W przyszłym tygodniu nie poznamy wielu ważnych danych z USA, dlatego też umocnienie dolara powinno wyhamować - prognozuje analityk.

Na stabilnym poziomie

Także Konrad Ryczko z DM BOŚ ocenił, że w trakcie ostatniej sesji tego tygodnia złoty pozostawał stabilny nie notując większych zmian wobec zagranicznych dewiz. - Stan ten miał miejsce, pomimo iż na rynek napłynęły lepsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za czerwiec. Rynek dość neutralnie podszedł do tych wskazań zakładając, iż wyższe dynamiki są głównie pochodną czynników sezonowych - uważa Ryczko. Wskazał, że w szerszym ujęciu złoty pozostawał blisko 2,5-miesięcznego maksimum wobec euro. Nasza waluta korzystała z lepszych nastrojów wokół bardziej ryzykownych aktywów, które są pokłosiem tymczasowego rozwiązania sprawy Grecji. - Kolejne tygodnie mogą już jednak przynieść wyhamowanie wzrostu wyceny złotego, gdyż inwestorzy więcej uwagi poświęcać będą danym z USA oraz kwestii podwyżek stóp procentowych przez Fed - ocenił.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)