Złoto przestało być złotem. Co stało się z bezpieczną przystanią inwestorów?

Złoto jest najtańsze od pięciu latShutterstock

Złoto jest najtańsze od pięciu lat. Nie zdrożało ani wtedy, gdy światowe rynki finansowe bały się wyjścia Grecji ze strefy euro, ani też, gdy krach wstrząsnął Chinami. Zwykle gdy na rynkach panuje sztorm, inwestorzy kupują złoto, szukając tzw. bezpiecznej przystani. Jednak tym razem tak nie było. Czy to oznacza, że złoto przestało być złotem?

Wartość złota spada regularnie od drugiej połowy 2012 roku. Jednak dopiero kilka dni temu przełamała psychologiczną barierę. Cena drogocennego metalu spadła do najniższego poziomu od marca 2010 roku. W ostatni poniedziałek za jedna uncję płacono około 1088 dolarów.

Schronienie w złocie

Złoto traktowane jest przez inwestorów jako zabezpieczenie majątku od wszelkiego rodzaju zawirowań. Gdy wybucha kryzys, nurkują indeksy giełdowe, tracą waluty, a surowce są przeceniane to kupuje się złoto.

Kruszec jest nazywany "bezpieczną przystanią", bo chroni kapitał wtedy, gdy na światowych rynkach panuje panika, a inwestorzy kierują się emocjami zamiast chłodną kalkulacją. Doskonale było widać to we wrześniu 2008 roku, gdy rozpoczynał się światowy kryzys gospodarczy. 13 września za uncję złota płacono około 750 dolarów. Dwa dni później, czyli 15 września zbankrutował Lehman Brothers. Upadek jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie wywołał panikę na giełdach. Przyjmuje się, że tego dnia wybuchł najgorszy od 70 lat kryzys finansowy.

Inwestorzy, szukając schronienia, rzucili się na złoto. 17 września kruszec kosztował już 860 dolarów. Tak rozpoczęła się wspinaczka, która trwała do połowy września 2011 roku. Wtedy uncja złota kosztowała już ponad 1800 dolarów. Później kruszec zaliczył kilka gorszych miesięcy, ale w październiku 2012 odrobił większość strat i wrócił do poziomu niemal 1800 dolarów za uncję.

Odwrót?

Jednak teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Złoto tanieje od lat, choć rynki finansowe nie są wolne od zawirowań. Wystarczy przyjrzeć się temu, co działo się w ostatnich tygodniach. Choć inwestorzy drżeli o przyszłość strefy euro, bo bankructwo Grecji wisiało na włosku, to złoto nie drożało. Podobnie było, gdy na początku lipca krach wstrząsną Chinami. Tamtejsze giełdy w kilka tygodni straciły ponad 20 proc., a inwestorzy mimo wyraźnej paniki nie rzucili się do ucieczki ku "bezpiecznej przystani".

Dlaczego? Zdaniem Błażeja Kiermasza, analityka z DM TMS Brokers brak wzrostów cen złota w czasie największej niepewności dotyczącej Grecji oraz Chin najdobitniej świadczy o tym, że nie jest już ono postrzegane przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań.

Zbyt duża zmienność

- Do utraty tego statusu najsilniej przyczyniły się wydarzenia z 2012 roku. Wtedy w zaledwie dwa kwietniowe dni złoto straciło na wartości niemal 15 proc. Zmienność notowań złota jest obecnie zbyt duża, by mogło ono pretendować do miana „bezpiecznej przystani” - uważa Błażej Kiermasz.

Inne zdanie na temat złota ma Paweł Żuk z firmy Inwestycje Alternatywne Profit, która zajmuje się obrotem metalami szlachetnymi.

- Dla inwestorów, którzy szukają ubezpieczenia majątku od wszelkiego rodzaju zawirowań – zdarzeń, których prawdopodobieństwa i skutków nie jesteśmy w stanie określić w odległym terminie, złoto pozostanie "bezpieczną przystanią", wciąż skutecznie zabezpieczając siłę nabywczą ich kapitału. Tak, aby za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat za zgromadzone środki mogli kupić przynajmniej ten sam koszyk dóbr i usług. Dla spełnienia tej podstawowej funkcji nie ma znaczenia dzisiejsza wycena złota - uważa Paweł Żuk.

Nowa "bezpieczna przystań"?

Żuk uważa, że "złoto było, jest i będzie bezpieczną przystanią i nie straci na popularności". - Nie widać sensownej alternatywy mogącej zastąpić złoto. Oczywiście doraźnie pojawiają się nowe pomysły jak np. tzw. obligacje śmieciowe, ale to tylko potwierdza fakt braku racjonalnej opcji. Inwestorzy kupują papiery o wysokiej rentowności, narażając się na wysokie ryzyko, skoro obligacje rządowe mają rentowności ujemne - uważa Paweł Żuk.

Błażej Kiermasz uważa, że inwestorzy szukający bezpieczeństwa kupują m.in. japońskiego jena. - Jeśli chodzi o surowce to w przypadku kryzysowych sytuacji mamy do czynienia z odpływem kapitału z całej tej grupy. Kapitał płynie w kierunku obligacji Niemiec czy USA - mówi Kiermasz.

Co dalej ze złotem?

Paweł Żuk twierdzi, że nikt nie jest obecnie w stanie przewidzieć czy notowania ulegną dalszym spadkom, czy może nastąpi poważne odbicie.

- Wśród pewnych tendencji na najbliższe miesiące można wskazać kontynuowanie zakupów kruszcu przez Chiny, które w złocie szukają wzmocnienia dla własnej waluty i uniezależnienia części świata od dolara. Z dużym prawdopodobieństwem możemy też mówić o nadchodzącym nieuchronnie spadku podaży kruszcu, którego odzyskiwanie systematycznie spada, a wydobycie przy obecnych cenach jest nieopłacalne - uważa Żuk.

Żuk uważa, że inwestorów może kusić obecna niska cena kruszcu. - Jeśli decydujemy się na umieszczenie części, najlepiej 10-15 proc., naszego portfela w złocie, warto ten moment wykorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne kupowanie niewielkich ilości złota, korzystając ze średniej ważonej ceny - uważa Żuk.

Zły moment?

Natomiast Błażej Kiermasz ocenia, że nie można wykluczyć jeszcze w tym roku spadku cen złota poniżej tysiąca dolarów za uncję. Wszystko przez zbliżającą się wielkimi krokami podwyżkę stóp procentowych w USA.

- Nie będzie to dobra wiadomość dla złota, które jest wyceniane w dolarach amerykańskich. Jeżeli doszłoby do podwyżki stóp procentowych już we wrześniu to silnie na wartości umacniałaby się amerykańska waluta, co z kolei przełożyłoby się na spadki cen złota. Nie jest to więc dobry moment by kupować złoto - podsumowuje Kiermasz.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP