TVN24 Biznes | Z kraju

Bank centralny kupuje złoto

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Około 100 ton złota sprowadzono do Polski (materiał z 2019 roku)
wideo 2/4
Około 100 ton złota sprowadzono do Polski

Według informacji przekazanych przez Narodowy Bank Polski bank centralny w czerwcu kolejny raz zwiększył zasoby złota - tym razem do 7,452 milionów uncji. Jak przekonywał wcześniej szef NBP Adam Glapiński, "cechy złota sprawiają, że kruszec ten bardzo dobrze wpisuje się w ostrożnościową funkcję utrzymywania rezerw walutowych i gromadzenia kapitału w długiej perspektywie".

W maju zasoby złota wynosiły 7,412 mln uncji, po wzroście z 7,352 mln uncji w kwietniu. Jedna uncja trojańska (ozt) w przybliżeniu odpowiada 31,1 g. Jednostka ta jest wykorzystywana najczęściej przy handlu metalami szlachetnymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Szczególny element aktywów"

"NBP uważa złoto za szczególnie istotny element swoich oficjalnych aktywów rezerwowych" - można było przeczytać w artykule prezesa NBP Adama Glapińskiego "Inwestowanie w długim okresie: złoto jako filar strategii zarządzania rezerwami przez NBP", który ukazał się w magazynie Capital Finance International.

"Cechy złota sprawiają, że kruszec ten bardzo dobrze wpisuje się w ostrożnościową funkcję utrzymywania rezerw walutowych i gromadzenia kapitału w długiej perspektywie, przetrzymania okresów stresu i stawienia czoła zmiennym warunkom rynkowym" - napisał szef banku centralnego.

Glapiński wskazał, że NBP jako publiczny inwestor różni się od typowego podmiotu zarządzającego aktywami tym, że utrzymuje szeroki portfel inwestycyjny, przywiązując największą wagę nie do maksymalizacji zysków, lecz do zachowania płynności i bezpieczeństwa posiadanych aktywów.

Prezes dodał, że pomimo zakupu znacznych zasobów złota w ostatnim okresie, NBP nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie.

"Strategia zarządzania rezerwami walutowymi przyjęta przez Zarząd Narodowego Banku Polskiego w 2020 r. zakłada dalsze zwiększanie zasobów złota, a skala i tempo tego procesu będą zależały od dynamiki oficjalnych aktywów rezerwowych i uwarunkowań rynkowych" - napisał Glapiński.

Polskie zasoby złota

Prezes NBP przypomniał, że w wyniku zakupów 125,7 ton złota w latach 2018–2019 zapasy złota w NBP wzrosły do 228,7 ton. W rankingu wielkości zasobów złota Polska przesunęła się z 34. na 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie oraz z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.

Pod koniec grudnia 2020 r. udział złota w oficjalnych aktywach rezerwowych NBP wynosił 9 proc., podczas gdy średni udział złota w rezerwach walutowych banków centralnych na świecie wynosił 13 proc., a w Europie – 25 proc.

Po podjęciu decyzji o zwiększeniu rezerw złota Zarząd Narodowego Banku Polskiego w 2019 r. postanowił dokonać dywersyfikacji miejsc przechowywania złota i przemieszczeniu 100 ton złota z Banku Anglii do skarbców na terytorium kraju.

"Dywersyfikacja lokalizacji przechowywania złota jest praktyką często spotykaną w bankach centralnych. Ma ona na celu zmniejszenie ryzyka geopolitycznego, które mogłoby doprowadzić do utraty fizycznego dostępu do złota lub znacznego ograniczenia swobodnego dysponowania nim. Po zakończonym w listopadzie 2019 r. transporcie części zasobów złota do Polski, w skarbcu Banku Anglii nadal przechowywane są prawie 124 tony złota" - wskazał Glapiński.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock