Koszty ogrzewania w górę. "Mamy gotowy przepis na drastyczne podwyżki"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Jak zadbać o ciepło w domu?
Jak zadbać o ciepło w domu?TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSJak zadbać o ciepło w domu?

Choć aura sprzyjała, to koszty ogrzewania domów i mieszkań wzrosły - dowiadujemy się z analizy HRE Investments. Droższe nośniki energii najbardziej dotknęły osoby ogrzewające domy węglem, a najmniej prądem - wskazano.

Jak czytamy w analizie, tegoroczny sezon zimowy przyniesie duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. I choć sprzyjająca aura za oknem sprawiła, że zapotrzebowanie na ciepło było o 7,5 proc. mniejsze niż średnia wieloletnia, to wciąż istnieje ryzyko, że temperatury jeszcze spadną, co przełoży się na wyższe rachunki - podał HRE Investments.

HRE Investments

Koszt ogrzewania a pogoda

Powołując się na dane Eurostatu, wskazano w analizie, że ceny nośników energii wzrosły w ciągu roku o 43 proc. Podwyżki najbardziej dotknęły osoby ogrzewające swoje domy węglem, który w październiku 2022 roku kosztował o 180 proc. więcej rok temu.

"Jest to spowodowane wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą, przez którą łańcuchy dostaw surowców energetycznych zostały zupełnie przemodelowane. Jeśli do tego dodamy wzrost kosztów pozyskania surowców energetycznych oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji, mamy gotowy przepis na drastyczne podwyżki" - napisano.

W nieco lepszej sytuacji są osoby ogrzewające domy gazem, który podrożał rok do roku o 28 proc.; gaz skroplony zdrożał mocniej. Autorzy analizy wskazali też, że w październiku br. najmniejszy wzrost cen Eurostat raportował w przypadku energii elektrycznej.

"Jeśli ktoś ogrzewa swój dom wykorzystując prąd, to za kilowatogodzinę płaci, póki co o 5 proc. więcej niż przed rokiem" - czytamy.

HRE Investments

Zaznaczono jednak, że od 2023 roku stawki za prąd pójdą wyraźnie w górę, a jednym z powodów może być powrót stawek VAT do "normalnych poziomów". Przypomniano, że po przekroczeniu ustalonych przez rząd limitów, w 2023 roku obowiązywać będą wyższe stawki za kilowatogodzinę. Ich zdaniem podwyżek powinny spodziewać się też gospodarstwa domowe ogrzewające gazem. "Rząd planuje przynajmniej częściowe zamrożenie stawek, ale szczegóły tego rozwiązania dopiero poznamy" - napisano.

Czytaj więcej: Jak obniżyć rachunki za energię? "Wynik to ponad 12 tysięcy oszczędności rocznie"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości