Polska firma oświetli Argentynę. Rozpoczyna tam budowę fabryki

Z kraju

mat. prasoweZielonogórska spółka LUG inwestuje w Argentynie

Zielonogórska spółka LUG inwestuje w prowincji Misiones w Argentynie. Otworzy tam zakład produkujący nowoczesne systemy oświetleniowe oparte na technologii LED.

W poniedziałek podpisała z tamtejszym Parque Industrial Posadas SAPEM umowę na budowę fabryki. W niej LUG będzie produkował oprawy oświetleniowe na lokalny rynek - poinformowała dyrektor biura zarządu i komunikacji LUG Monika Bartoszak.

Na mocy umowy, na potrzeby LUG Argentyńczycy wybudują budynek przemysłowy o powierzchni około 1,6 tys. m kw. Powstanie w nim fabryka oświetlenia LED, a LUG będzie wyłącznym użytkownikiem tego obiektu i działek o powierzchni prawie 7,9 tys. m kw.

Polski inwestor będzie ponosił koszty utrzymania budynku i wynikające z produkcji, a po trzech latach za kwotę nieco ponad 1,56 mln euro wykupi te nieruchomości.

Ponadto umowa zapewnia polskiemu inwestorowi rezerwację dwóch przylegających do budynku przemysłowego działek o łącznej powierzchni prawie 8,2 tys. m kw. na okres czterech lat, z celem ich potencjalnego wykorzystania na potrzeby rozbudowy zakładu.

Finansowanie inwestycji

- W ciągu kilku dni przysłowiowa łopata zostanie wbita w ziemię i rozpocznie się budowa, której planowane zakończenie powinno nastąpić nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac - powiedział prezes zarządu Ryszard Wtorkowski.

Budowę fabryki na potrzeby LUG sfinansuje Parque Industrial Posadas SAPEM - to park przemysłowy, w którym jednym z udziałowców są władze prowincji Misiones. W zakładzie znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób. W Argentynie będą produkowane wyłącznie oprawy oświetleniowe w technologii LED, ze szczególnym naciskiem na oprawy dla przestrzeni miejskich, czyli ulic, parkingów, parków i budynków publicznych. Fabryka będzie zarządzana przez powoływaną właśnie spółkę LUG Argentina, która wejdzie w skład Grupy Kapitałowej LUG. Nie będzie to jedyna spółka zielonogórskiej firmy w Ameryce Południowej. Pierwszą LUG założył w Brazylii, prowadzi ona działalność o charakterze handlowym. Lokalizacja fabryki właśnie w argentyńskiej prowincji Misiones nie jest przypadkowa. LUG zawarł duży kontrakt z władzami tego regionu na dostawy nowoczesnego oświetlenia na potrzeby przestrzeni miejskich. Wartość umowy opiewa na 20,6 mln euro.

Polskie inwestycje

Zielonogórska spółka poinformowała także o swoich planach dotyczących rozbudowy jej centrum badawczo-produkcyjnego w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. Centrum powstało niecałe dwa lata temu jako drugi zakład LUG w całości zajmujący się technologią LED. Nowa hala produkcyjno-magazynowa zwiększy powierzchnię zakładu o 1,5 tys. m kw. Obiekt ma być gotowy w ostatnim kwartale tego roku, a koszt inwestycji oszacowano na ok. 2,3 mln zł netto.

LUG zajmuje się produkcją profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Grupa sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Firma z siedzibą w Zielonej Górze posiada 27 lat doświadczenia w tej branży. Od 2008 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa, która posiada pięć spółek zależnych - w Polsce, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW. W poprzednim roku przychody Grupy Kapitałowej LUG S.A. wyniosły 121,8 mln zł, a zysk 3,1 mln zł. Firma zatrudnia obecnie w swoich zakładach blisko 550 osób.

Autor: jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe