Rząd znalazł pieniądze. Zielone światło dla podwyżek w budżetówce, płaca minimalna w górę

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatZielone światło dla podwyżek w budżetówce

Komitet Stały przyjął założenia do budżetu na 2016 r. ze wzrostem PKB o 3,8 proc., funduszem płac wyższym o około 2 mld zł i płacą minimalną w wysokości 1850 zł brutto - wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Płace w administracji pozostają zamrożone od 2009 r. Zwiększenie funduszu płac o ok. 2 mld zł nie oznacza ich automatycznego wzrostu, bowiem przyjęto, że wskaźnik ten nadal ma wynosić zero procent. O ewentualnych podwyżkach decydować będą kierownicy poszczególnych jednostek budżetowych.

Płaca minimalna w górę

Zgodnie z dokumentem płaca minimalna ma wzrosnąć do kwoty 1850 zł brutto z 1750 zł obecnie. Zgodnie z propozycją związków zawodowych minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 proc., co oznaczałoby wzrost do kwoty ok. 1880 zł. Pracodawcy z Konfederacji Lewiatan proponowali podniesienie płacy minimalnej do poziomu 1800 zł brutto.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w kwietniu br. dokumentem: "Program konwergencji. Aktualizacja 2015", polska gospodarka ma rozwijać się w 2016 r. w tempie 3,8 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma spaść z 2,7 proc. PKB w tym roku, do 2,3 proc. PKB. W dokumencie wskazano, że bezrobocie ma wynieść 7,6 proc., a średnioroczna inflacja 1,7 proc.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock