Zielone ciepło dostanie wsparcie

Z kraju

tvn24 Prosument to jeden z flagowych programów Funduszu, oferujący dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje OZE

Program Prosument obejmie kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły biomasowe – informuje piątkowy "Puls Biznesu".

Sektor zielonego ciepła, czyli instalacji produkujących ciepło przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, ucieszy się z nowych pomysłów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tego sektora i wprowadzamy zmiany w programie Prosument. Chodzi nam o wspieranie zielonych źródeł ciepła, nie tylko kolektorów słonecznych, ale też pomp ciepła i kotłów na biomasę - mówi Magdalena Skłodowska, rzeczniczka NFOSiGW.

Program flagowy

Prosument to jeden z flagowych programów Funduszu, oferujący dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje OZE. Problem w tym, że na razie obejmuje wyłącznie instalacje produkujące prąd.

Oznacza to, że ktoś instalujący np. kocioł biomasowy i liczący na dofinansowanie musiał dotychczas dokupić np. instalację fotowoltaiczną. A to oznaczało dodatkowe koszty. Sam Prosument jednak nie wystarczy. - Nowe podejście NFOŚiGW cieszy, ale potrzebne są też rozwiązania ustawowe. Zauważmy, że w niedawno uchwalonej ustawie o OZE nie ma mowy o wsparciu dla zielonego ciepła, jest tylko dla prądu - przypomina Aneta Więcka z think tanku Instytut Energetyki Odnawialnej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24