Zerowy PIT dla młodych bez poprawek w Senacie. Został ostatni krok

Z kraju

Premier Mateusz Morawiecki o zerowym PIT dla młodychtvn24
wideo 2/4

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy o zerowym PIT dla osób do 26 roku życia. Nie przeszedł wniosek Jana Rulewskiego, aby wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia i objąć nią także dochody z tytułu umów o dzieło.

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy bez poprawek głosowało 58 senatorów, 19 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Zmiany mają zacząć działać od 1 sierpnia tego roku. Osoby, które obejmie ustawa, będą mogły oczekiwać, że od tego czasu do końca roku zaliczki na ich podatek nie będą pobierane.

Bez poprawek

Nie przeszedł wniosek Jana Rulewskiego, aby wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia i objąć nią także dochody z tytułu umów o dzieło. Przedstawiciele opozycji już podczas debaty w Sejmie mówili o "dzieleniu" Polaków.

- Ta ustawa ma wymiar historyczna o tyle, że po raz kolejny dzielicie Polaków - tym razem dzielicie ludzi młodych. (...) Kiedy premier Morawiecki mówił o zerowym PIT dla młodych osób do 26. roku życia, zapomniał wspomnieć o tym, że PiS uznaniowo podzieli tych Polaków. Ten zerowy PIT dostaną, które są zatrudnione na umowę o pracę i zlecenie, ale już osoby samozatrudnione, osoby, które zakładają działalność gospodarczą, które tworzą miejsca pracy - tych osób nie obejmie zwolnienie - zwracała uwagę Marta Golbik, PO-KO.

Genowefa Tokarska z PSL-UED pytała rząd, dlaczego "wyklucza tą ustawą ze zwolnienia młodych ludzi, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, a więc tych najbardziej przedsiębiorczych". - Bez poprawek projekt narusza zasadę równości wobec prawa - mówiła posłanka.

Leszek Skiba, wiceminister finansów, tłumaczył, że ustawa ma zachęcać do aktywności zawodowej. - Ulga dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, a znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o działalność gospodarczą jest już funkcjonujące (...) obniżenie składki na ZUS. Młode osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą mogą stosować ulgę i w związku z tym lepiej poluzować w obszarze składki na ZUS niż w PIT, jeżeli mówimy o osobach, które rozpoczynają działalność gospodarczą - tłumaczył Skiba.

Zerowy PIT dla młodych

Zerowy podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia to jeden z projektów zapowiedzianych w lutym br. przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tysięcy 528 złotych - odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej. W 2019 roku limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, ponieważ ma obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Zgodnie z ustawą, w 2019 roku płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. "Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia – zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 rok. Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku – od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe" - zaznaczono. Ustawa utrzymuje status quo w odniesieniu do dochodów pełnoletniego (do 25. roku życia) uczącego się dziecka przy ustalaniu prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci i ulgi na dzieci. Nowa ulga nie będzie zwalniać z obowiązku zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ. W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że w tym roku zmiana będzie kosztować sektor finansów publicznych 950 milionów złotych (476 milionów złotych budżet), a w kolejnych latach 2 miliardy 454 miliony złotych (1 miliard 316 milionów złotych budżet). Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock