Z kraju

"Wzburzenie" i "najwyższe zaniepokojenie". Bankowcy o zatrzymaniu urzędników KNF

Z kraju

Wiceprezes ZBP o zarzutach dla byłego szefa KNF i podległych mu urzędników
Wiceprezes ZBP o zarzutach dla byłego szefa KNF i podległych mu urzędnikówtvn24
wideo 2/4

Takie działanie uderza w wiarygodność KNF - ocenia Związek Banków Polskich komentując działania prokuratury wobec b. szefa KNF Andrzeja Jakubiaka i jego zastępcy Wojciecha Kwaśniaka. ZBP jest gotów za nich poręczyć.

W czwartek agenci CBA zatrzymali b. szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków ws. SKOK Wołomin.

Dziś Związek Banków Polskich wydał oświadczenie, w którym wyraża "wzburzenie" i "najwyższe zaniepokojenie" w związku z działaniami prokuratury.

"Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka, byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka, byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF" - czytamy.

"Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości - także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie"- czytamy w oświadczeniu

"Reputacja dotkliwie naruszona"

Zdaniem Związku Banków Polskich reputacja KNF została w ostatnich tygodniach została poważnie naruszona, a aresztowanie byłego szefa KNF i podległych mu urzędników podważa zaufanie do krajowego systemu finansowego.

"Dokonano zatrzymań wysokich urzędników nadzoru, którzy stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym" - głosi oświadczenie.

Związek Banków Polskich jest przekonany o uczciwości zatrzymanych osób i jest gotowy za nie poręczyć.

KALENDARIUM SPRAWY SKOK WOŁOMIN

Autor: mmh//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości