Komunia na bogato. Kiedyś zegarek, dziś tablet, smartfon i laptop

Z kraju

TVN24 BiS3 mld zł na komunijne prezenty. To nadal lukratywny rynek

42 proc. Polaków wydaje na prezent pierwszkomunijny od 200 do nawet 1000 zł - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ceneo. Co kupujemy za taką kwotę? Rower, zegarek, ale coraz częściej pojawiają się także nowinki technologiczne.

Jak wynika z sondażu, aż 67 proc. ankietowanych powyżej 50. roku życia przyznało, że przy okazji Pierwszej Komunii otrzymało zegarek, zaś 22 proc. rower. Podobne wyniki cechują również dzisiejszych 30- i 40-latków.

Różnica pokoleń?

Inaczej odpowiedzi kształtują się wśród najmłodszych pokoleń Polek i Polaków.

Osoby do 30. roku życia w odpowiadając na pytanie, co otrzymały na Komunię wskazują rower (53 proc.), zegarek (48 proc.) i gotówkę (62 proc.), jednak na liście prezentów pojawiają się także aparaty fotograficzne (7 proc.) oraz laptopy (5 proc.).

Wraz z obniżaniem wieku biorących udział w sondażu proporcjonalnie wzrasta liczba wskazań urządzeń elektronicznych. Jednocześnie spada zaś wskaźnik ponadczasowych prezentów takich jak rower i zegarek.

Wśród 20-latków zegarek i rower, otrzymało odpowiednio 31 i 41 proc., jednak wskaźnik aparatu i laptopu wzrósł do poziomu 12 proc., zaś smartfonu i tabletu do 10 proc.

Prezenty pierwszokomunijnePrezenty pierwszokomunijneCeneo

Trendy

- Kategorie elektroniczne mają swoje dwa szczyty popularności – przed Bożym Narodzeniem i przed sezonem komunijnym. Wzrost zainteresowania tabletami, smartfonami, laptopami widzimy już na początku kwietnia. Rośnie także popularność dziecięcych zegarków, ale majowe żniwa w tym obszarze przechodzą powoli do historii - szczyt przypadł na 2011 rok – powiedział Tomasz Świta, kierownik Działu Rozwoju Treści w Ceneo.pl.

W 2015 roku na liście najbardziej oczekiwanych prezentów pierwszokomunijnych wymienia się rowery (38 proc.), zegarek (26 proc.), gadżety elektroniczne (20 proc.). Jak tłumaczą eksperci, jest to wynikiem dynamicznego rozwoju technologii i coraz to nowszych gadżetów pojawiających się na rynku.

Jak dodaje Świta, "od 4 lat wyraźnie widać, że zainteresowanie osób kupujących prezenty pierwszokomunijne przenosi się z zegarków na elektroniczne gadżety".

Sondaż Ceneo został przeprowadzony w kwietniu 2015 roku i udzielono w nim 3100 odpowiedzi.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24