Zbiórka pieniężna, zapewnienie miejsc pracy, opieka prawna. Akcja polskich przedsiębiorców dla Ukrainy

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Paweł Łatuszka: Putin opublikował w ubiegłym roku artykuł o jedności historycznej Rosjan i Ukraińców. To był dla mnie - jako Białorusina - najczarniejszy dzień.
Paweł Łatuszka: Putin opublikował w ubiegłym roku artykuł o jedności historycznej Rosjan i Ukraińców. To był dla mnie - jako Białorusina - najczarniejszy dzień.tvn24.pl
wideo 2/8
tvn24.plPaweł Łatuszka: Putin opublikował w ubiegłym roku artykuł o jedności historycznej Rosjan i Ukraińców. To był dla mnie - jako Białorusina - najczarniejszy dzień.

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców łączą siły, aby pomóc Ukraińcom. W ramach wspólnej zbiórki gromadzone są środki na pomoc medyczną i humanitarną. Oferują również pomoc na innych płaszczyznach. Pracodawcy RP apelują o wpłaty, utworzyli specjalny adres, na który można przekazywać deklaracje pomocy. Do akcji dołączyła również Polska Rada Biznesu.

Chodzi o wspólną akcję polskich przedsiębiorców dla Ukrainy zainicjowaną przez Pracodawców RP. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na pomoc dla poszkodowanych w Ukrainie oraz dla obywateli Ukrainy w Polsce.

Pomoc dla Ukrainy - numer konta

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konta:

w PLN: PL 71 1240 5963 1111 0010 2485 5177 z dopiskiem "UKRAINA",

w EURO: nr rach: 97 1240 5963 1978 0000 4796 3935, IBAN: PL97 1240 5963 1978 0000 4796 3935, SWIFT: PKOPPLPW z dopiskiem "UKRAINA".

Pracodawcy RP utworzyli również specjalny adres e-mail: pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl, na który można przekazywać deklaracje pomocy. Za pośrednictwem organizacji można zapewnić: środki opatrunkowe, opaski uciskowe, antyseptyki na rany, środki na zatrzymanie krwawienia, bieliznę medyczną, duże pieluchy, apteczki, artykuły higieniczne, witaminy dla dzieci i – w miarę możliwości – leki przeciwbólowe, antybiotyki, substytuty krwi.

Na adres można kierować informacje o osobach potrzebujących pomocy, a także o innym zapotrzebowaniu w zakresie organizacji pobytu i zatrudnienia dla obywateli Ukrainy.

JAK POMÓC UKRAINIE? LISTA ZBIÓREK I AKCJI CHARYTATYWNYCH >>>

Miejsca pracy

Organizacja prosi też o kontakt firmy, które dysponują wolnymi miejscami pracy. "Pomożemy Państwu w dopełnieniu wszelkich kwestii technicznych związanych z połączeniem konkretnego pracodawcy z pracownikiem" - deklarują Pracodawcy RP.

"Jeśli dysponują Państwo wolnymi miejscami pracy (szczególnie dla kobiet, gdyż obecnie z Ukrainy do Polski przybywają głównie kobiety z dziećmi), prosimy o kontakt z panią Kingą Marczak: tel.: +48 574 240 390, e-mail: kinga.marczak@pracodawcyrp.pl" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

Opieka prawna

Pracodawcy RP zawarli również porozumienie o współpracy z Naczelną Radą Adwokacką. Oferują wsparcie przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy w zakresie pomocy prawnej, legalizacji dokumentów i zatrudnienia oraz organizacji pobytu w naszym kraju.

Organizacja prosi osoby potrzebujące pomocy związanej z kwestiami prawnymi o kontakt pod adresem e-mail: pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl.

PRB dołącza do akcji

Do akcji dołączyła również Polska Rada Biznesu, o czym poinformowała w mediach społecznościowych.

"Działania przedsiębiorców w ramach naszej akcji nie ograniczają się do przekazywania wpłat. Firmy wykorzystują wszystkie swoje zasoby, by nieść wymierną pomoc w takich obszarach jak transport, zakwaterowanie czy wsparcie w szukaniu pracy. Teraz najważniejsza jest pełna solidarność z Ukraińcami. Ich walka jest naszą wspólną sprawą jako obywateli europejskich społeczeństw demokratycznych" - podkreśla, cytowany w komunikacie, prezes Polskiej Rady Biznesu, Wojciech Kostrzewa.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

WSPIERAMY POLSKĄ AKCJĘ HUMANITARNĄ. POMÓŻ I WPŁAĆ >>>

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości