Za fakturę nawet do więzienia. "Zbrodnia kwalifikowana"

Z kraju


Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, by kara 25 lat mogła być orzeczona za fałszowanie faktur, które przekraczają 10 mln zł, a nie 5 mln zł - jak zakłada projekt przyjęty przez rząd. Jego zdaniem karą więzienia od 3 do 15 lat powinno być zagrożone fałszowanie faktur przekraczających 5 mln zł, a nie jak w projekcie - 1 mln zł.

Minister sprawiedliwości w środę spotkał się z grupą przedsiębiorców. Tematem rozmowy był przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw. Wprowadza on nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych

Zbrodnia kwalifikowana

Na briefingu Ziobro podkreślił, że zaproponowane przez niego modyfikacje tego projektu to jedna z konkluzji środowego spotkania. Zaznaczył, że będzie rekomendował taką zmianę w projekcie, by za "zbrodnię kwalifikowaną", zagrożoną karą 25 lat więzienia, było fałszowanie faktur przekraczających kwotę 10 mln zł, a nie jak w projekcie - 5 mln zł. - W projekcie, który został przyjęty przez rząd, kara 25 lat może być orzeczona za fałszowanie faktur, które przekraczają 5 mln zł, a ja deklaruję i będę przekonywał koleżanki i kolegów, by to były czyny odnoszące się do przestępstw, gdy fałszerstwa dotyczą kwot przekraczających 10 mln zł - powiedział Ziobro. - Chodzi o to, by ten przepis był wycelowany w najgroźniejszych przestępców, którzy operują w obszarze bardzo dużych kwot i wyprowadzają je ze szkodą dla polskiego budżetu - dodał minister.

Więzienie za fałszerstwo

Druga proponowana przez Ziobrę zmiana polega na tym, że karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur przekraczających 5 mln zł, a nie jak w projekcie - 1 mln zł. Ewentualne zmiany mają nastąpić "na etapie prac parlamentarnych" nad projektem nowelizacji. Ziobro zaznaczył, że spotkania z przedsiębiorcami będą kontynuowane. Ma być powołana grupa robocza, która będzie płaszczyzną kontaktów resortu z przedsiębiorcami.

- Będę namawiał panią premier, by doszło do poszerzenia tych roboczych spotkań również o ministra finansów, by panowie mogli również w tej przestrzeni artykułować swoje postulaty - poinformował Ziobro. - Cieszymy się, że polski rząd aktywnie poszukuje rozwiązań najbardziej skutecznych, by zwalczać oszustów - mówił w imieniu przedsiębiorców Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska.

Wyraził nadzieję, że właśnie we współpracy z przedsiębiorcami "uda się wypracować najbardziej efektywne rozwiązania".

Zobacz, Ziobro zapowiada: więzienie za niepłacenie alimentów powyżej trzech miesięcy:

Autor: MS / Źródło: PAP