Szef PKO BP miał wylecieć, ale najprawdopodobniej zostanie. Zamieszanie wokół prezesa Jagiełły

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatSzef PKO BP miał wylecieć, ale najprawdopodobniej zostanie. Zamieszanie wokół prezesa Jagiełły

Ministerstwo Skarbu Państwa chce dymisji prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły i ma już kandydata na jego następcę - napisał rano "Puls Biznesu". Po południu gazeta poinformowała, że resort wycofał się ze swoich planów. Ale rada nadzorcza banku ma zebrać się w środę i zmienić skład zarządu.

Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do rady banku.

Według "Pulsu Biznesu" dymisji Jagiełły chciało ministerstwo skarbu, największy akcjonariusz PKO BP. Gazeta napisała, że w "czynnikach rządowych" decyzja w sprawie zmian miała zapaść w ubiegłym tygodniu.

"PB" twierdził dodatkowo, że obowiązki prezesa banku miała przejąć Lucyna Stańczak-Wuczyńska, która aktualnie jest dyrektorem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Jeszcze nic pewnego?

Reuters napisał z kolei w ciągu dnia, że pozycja Zbigniewa Jagiełły w banku jest zagrożona, ponieważ popsuły się jego stosunki z MSP. Agencja informowała też, że na Jagiełłę ma być wywierana presja. Niektórzy przedstawiciele resortu skarbu mają uważać, że Jagiełło jest zbyt bliski PiS-owi, który po październikowych wyborach może dojść do władzy. Kolejne źródło miało przekazać, że obecnie toczą się rozmowy o powołaniu Stańczak-Wuczyńskiej do zarządu banku, a nie w zamian za Jagiełłę.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz do tych doniesień ze strony ministerstwa skarbu i PKO BP. - Nie będziemy tego komentować, ponieważ są to doniesienia medialne. PKO BP jest spółką giełdową i decyzje na temat zmian w spółce zapadają w innym miejscu - powiedział w krótkiej rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik ministerstwa skarbu Emil Górecki. Komentarza odmówił też PKO BP. - Nie komentujemy doniesień medialnych dotyczących naszej instytucji - powiedział nam Łukasz Świerżewski, p.o. dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP. Zbigniew Jagiełło stoi na czele PKO BP od września 2009 roku. W opinii ekspertów udało mu się rozwinąć bank i zmodernizować jego działalność. Do sukcesów zaliczane jest przejęcie przez PKO BP Nordea Bank Polska. Zanim został szefem PKO BP, Jagiełło przez blisko 9 lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI SA. W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI SA.

Autor: mn//gry / Źródło: Puls Biznesu, Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24