Z kraju

Rada nie zaskoczyła. Stopy procentowe nadal na rekordowo niskim poziomie

Z kraju

TVN24 BiS15.04 | Stopy procentowe bez zmian - godz. 12:50

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła: podczas dzisiejszego posiedzenie pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Obecnie podstawowa stopa wynosi 1,5 proc.

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynki ostrym ścięciem stóp procentowych - o aż 50 pkt bazowych. Zapowiedziała też, że kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, co wywołało umocnienie złotego.

Po środowej decyzji RPP, stopa referencyjna wynosi nadal 1,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 2,50 proc., stopa depozytowa - 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Taki poziom stóp procentowych to dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów, szczególnie hipotecznych. Ich raty zostaną na niższym poziomie. Mniej powodów do zadowolenia mają posiadacze lokal bankowych, które stają się coraz mniej opłacalne.

Swoją decyzję RPP wyjaśni szczegółowo na konferencji prasowej zaplanowanej na godz. 16.00.

Prognozy

Na początku marca minister finansów Mateusz Szczurek podkreślił, że jego resort w swoich prognozach budżetowych prawdopodobnie będzie zakładał, że stopy procentowe nie zmienią się do końca 2016 r. Odniósł się także do zapowiedzi RPP, iż środowa obniżka stóp oznaczała zakończenie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. - MF i rząd jest biorcą oficjalnych stóp procentowych, to w końcu nie my decydujemy o ich poziomie. Tego rodzaju zapewnienie czy deklaracja o końcu cyklu obniżek pojawiło się już raz w oficjalnych komunikatach RPP i okazało się ono przedwczesne. Zobaczymy, jaki będzie efekt, na przykład luzowania ilościowego w strefie euro, jak długo utrzyma się deflacja - stwierdził.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24