Z kraju

Szkoły odwołują lekcje. ZUS przypomina o prawach rodziców

Z kraju

tvn24W niektórych szkołach odwołano zajęcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte.

Nauczyciele domagają się tysiąca złotych podwyżki. Oskarżają minister edukacji Annę Zalewską, że posługuje się danymi, które nie odwzorowują w pełni ich sytuacji. W efekcie coraz więcej nauczycieli bierze zwolnienia lekarskie.

Problem braku nauczycieli pojawił się między innymi w kilku placówkach w Łodzi. W województwie zachodniopomorskim, w szkołach w Nętnie i Mielenku Drawskim oraz szkole numer 1 w Drawsku Pomorskim do pracy nie przyszło w poniedziałek niemal 70 procent kadry pedagogicznej. We Wrocławiu zamkniętych zostało 12 przedszkoli, a w 13 jest ograniczony skład pedagogiczny.

Zasiłek opiekuńczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałkowym komunikacie przypomniał o możliwości wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Zasiłek przysługuje, gdy o zamknięciu rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem. Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i na przykład w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – gdy składkę na tzw. chorobowe odprowadzają za siebie dobrowolnie - przypomniano w komunikacie ZUS-u. Przysługuje matce i ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Wynosi 80 procent wynagrodzenia i można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Potrzebne dokumenty

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis, cytowana w komunikacie prasowym ZUS-u, wskazuje, że "w ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i na chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni, natomiast na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne przez miesiąc, czyli 30 dni". Wypłaca się go za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, poprzez indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u. Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy, niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to: oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Autor: mb/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości