TVN24 Biznes | Z kraju

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego w kolejnych dniach. Ministerstwo wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku (wypowiedź z 14 maja)
Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku (wypowiedź z 14 maja)TVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapewniło, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci w wieku do ośmiu lat będzie przysługiwał do 14 czerwca tego roku. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 maja.

Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu ogłosił, że od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Jednocześnie zapewnił, że to rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia.

Ministerstwo rodziny w środowym komunikacie zapewniło, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 jak i dzieci i osób niepełnosprawnych. Resort przypomniał, że prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest przedłużone do 14 czerwca br.

Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw w ostatni czwartek i wejdzie ono w życie w poniedziałek (25 maja).

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać zarówno w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, jak również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz również w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem" - wskazał resort.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale był już kilkukrotnie przedłużany.

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości