Z kraju

Zasiłek macierzyński będzie niższy? Wyjaśnił Paweł Blajer

Z kraju

Aktualizacja:
"Biznes dla ludzi", 24.02 cz.2
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi", 24.02 cz.2

Co zmieni się w zasiłkach dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Aby godnie żyć na urlopie macierzyńskim, wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą miesiąc przed porodem i opłacić jedną najwyższą składkę chorobową w wysokości około 3,5 tys. zł. Po porodzie ZUS będzie musiał przez rok wypłacać zasiłek macierzyński w wysokości około 6 tys. zł. W ten sposób inwestując 3,5 tys. można zarobić 72 tys. zł.

- ZUS może jednak sprawdzać, czy firma została założona dla pozoru - tłumaczyła na antenie TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Dobkowska, partner w Kancelarii Raczkowskich Paruch. - I trzeba będzie udowodnić, że rzeczywiście była prowadzona działalność gospodarcza.

Zmiany

Za kilka miesięcy, według nowych reguł będzie przysługiwał zasiłek liczony od minimalnej podstawy - aktualna wynosi 2247,60 zł. Wartość zasiłku macierzyńskiego może być stopniowo zwiększona o jedną dwunastą opłaconych maksymalnych składek. Jeżeli kobieta przed porodem opłaci tylko jedną składkę, wówczas otrzyma minimum świadczenia powiększonego o 1/12 nadwyżki z tytułu opłacenia maksymalnych składek. Zamiast 6 tysięcy złotych, będą to niepełne dwa.

- Ten zasiłek będzie obliczony w oparciu o przychód z 12 miesięcy. Zmiana będzie dotyczyła takich przedsiębiorczych pań, które nie prowadzą działalności gospodarczej a zechcą ją zacząć - tłumaczyła Dobkowska. - Aby otrzymać wyższy zasiłek, trzeba będzie płacić składkę przez dłuższy okres.

Projekt zmian jest na etapie prac sejmowych, a nowe zasady mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości