Zamiast kieszonkowego karta. Do automatu ze zdrową żywnością

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatAutomaty ze zdrową żywnością

Od dziś ze szkolnych sklepików musi zniknąć tzw. śmieciowe jedzenie - słodycze, gazowane napoje, a w kanapkach musi być mniej soli i tłuszczu. Nowe przepisy zaowocowały już nowymi pomysłami - m.in. na innowacyjne automaty ze zdrową żywnością.

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia.

Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.

Pod kontrolą

Innowacyjne automaty ze zdrową żywnością to pomysł, który pojawił się w ramach ogólnopolskiej akcji "Zdrowe kieszonkowe". - Rodzic nabywa pakiet startowy, aktywuje go w systemie, doładowuje do poprzez stronę internetową wpłacając środki na kartę lub brelok. Dziecko korzysta z urządzenia przykładając kartę i wybierając produkty. W wirtualnym koncie rodzic może ustawić kontrolę rodzicielską, czyli dzienny limit wydatków. Możemy też wybrać produkty, które dziecko powinno kupować. Z punktu widzenia bezpieczeństwa - dziecko nie ma dostępu do gotówki, więc nie może kupić innych produktów w innym sklepie, ma dostęp tylko do zdrowej żywności - tłumaczy Andrzej Nartowicz, pomysłodawca projektu.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat