Jak bezpiecznie zrobić zakupy świąteczne? Poradnik

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sytuacja w galeriach handlowych po ponownym otwarciuTVN24
wideo 2/7
TVN24Sytuacja w galeriach handlowych po ponownym otwarciu

Na zakupach dobrze mieć listę, pójść samemu i zrobić je w środku dnia - oto recepta na szybkie i bezpieczne sprawunki świąteczne po otwarciu galerii handlowych - przekonują handlowcy w poradniku "Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne".

W związku z pełnym otwarciem centrów handlowych od soboty Polska Rada Centrów Handlowych, Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług i Związek Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów przygotowały dla klientów listę porad, w której przypominają o odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i inne osoby przebywające w obiektach handlowych, i która ma pomóc "w sprawnej realizacji zakupów".

Cztery tygodnie na zakupy

Handlowcy podkreśli przy tej okazji, że na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zakupy prezentów pozostały cztery tygodnie, podczas których - jak ocenili - wszyscy zdążą kupić potrzebne produkty.

Jak przypomnieli, jednym z ważniejszych elementów chroniących nasze zdrowie jest stosowanie zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki. "Te trzy zasady niezmiennie obowiązują w czasie pandemii i są podstawą poradnika, który pomoże konsumentom zadbać o bezpieczeństwo ich, ich najbliższych i personelu sklepów świadczących usługi na rzecz konsumentów" - wskazali.

Oprócz zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekowania rąk, handlowcy proponują "przygotowanie taktyczne". Jak wyjaśnili, w okresie przedświątecznym warto postawić na efektywność. "Pomoże nam w tym przygotowana wcześniej lista potrzeb i marzeń, czyli po prostu lista zakupów. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można efektywnie zaplanować czas spędzony w sklepie" - podali.

Kiedy i jak?

Według handlowców warto wybrać na zakupy dzień i godziny, w których galerie są odwiedzane przez mniejszą liczbę osób. "Najlepszą porą będą godziny między 12:00 a 15:00 od poniedziałku do czwartku. Planując wizytę w galerii handlowej, pamiętajmy o godzinach dla seniorów, dla których wejście do wybranych sklepów (spożywcze, apteki i drogerie) zarezerwowano między 10:00 a 12:00, w dni robocze poza weekendami" - czytamy.

Autorzy poradnika rekomendują ponadto zakupy w pojedynkę. "Warto pamiętać, że ze względu na obowiązujące od 28 listopada ograniczenia liczby klientów, na 15 metrach kwadratowych powierzchni obiektu handlowego może przebywać tylko jedna osoba" - czytamy.

Organizacje zwróciły też uwagę, że branża centrów handlowych od początku trwania pandemii wprowadziła restrykcyjne zasady sanitarne zgodne z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GIS.

Wskazały, że przy wejściach oraz w pasażach obiektów handlowych udostępniono płyny do dezynfekcji. Centra handlowe zwiększyły częstotliwość sprzątania. Przestrzenie wspólne, toalety, poręcze, klamki i przyciski w windach są dezynfekowane kilkanaście razy w ciągu dnia. Dodano, że przynajmniej w jednym punkcie obiektu handlowego zapewniony jest dostęp do maseczek, dla tych, którzy swoją maseczkę zostawili w domu.

Najnowsze rozporządzenie

W ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 28 listopada otwarte będą sklepy i punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw. W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów tej sprawie, które weszło w życie w sobotę.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymano obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz udostępniania klientów płynów do dezynfekcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zakupy w grudniu

Podczas świąt zmienią się także niektóre zasady związane z handle. Wprawdzie do 27 grudnia obowiązują tak zwane godziny dla seniorów, jednak 24 grudnia stanowi wyjątek. W tym dniu wszyscy będą mogli zrobić zakupy między godziną 10 a 12.

Natomiast sklepy w Wigilię będą otwarte jedynie do godziny 14.

W grudniu może obowiązywać dodatkowa niedziela handlowa. W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła rządową propozycję ustanowienia dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia. Zmiana wprowadzająca dodatkową niedzielę handlową pojawiła się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw. Projekt został opublikowany w środę.

W grudniu przewidziane są jeszcze dwie niedziele handlowe - 13 i 20.

Kalendarz handlowy na grudzień 2020 rokuTVN24/PAP

Według najnowszego rozporządzenia z obostrzeniami do 27 grudnia, podczas świąt Bożego Narodzenia będzie również obowiązywać limit osób na spotkaniach.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock