Zakłócenia sygnału TVP. Urzędnicy mają oglądać telewizję przez całą dobę

Z kraju

Shutterstock, EmitelWładze TVP o kłopotach z odbiorem sygnału poinformowały Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nakazało urzędnikom w starostwach w kraju, aby przez całą dobę oglądali kanał TVP Info. Ma to związek z zakłóceniami sygnału kanałów Telewizji Publicznej na multipleksie MUX 3, którego operatorem jest firma EmiTel. Urzędnicy mają śledzić, czy, gdzie i kiedy ewentualne zakłócenia się pojawiają.

O problemach z odbiorem swoich kanałów (w tym TVP Info) telewizja publiczna od niedzieli informuje w swoich programach informacyjnych.

Kłopoty miały zacząć się w sobotę. W rezultacie część widzów oglądających TVP na multipleksie MUX 3 nie mogło zobaczyć emitowanego wieczorem orędzia premier Beaty Szydło, lub występowały u nich zakłócenia sygnału.

Utrudnienia te związane były z awarią sieci transmisyjnej EmiTelu - firmy, która od 2010 r. jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz Telewizji Polskiej w ramach multipleksu MUX-3.

Emitel występowanie problemów potwierdził w niedzielnym komunikacie. Czytamy w nim, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX3 nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji.

- Były to kilkuminutowe przerwy, ale nie powodowały one przerw emisji programów, a jedynie ich zakłócenia na krawędzi zasięgów obiektów nadających sygnał MUX3. Awaria nas całkowicie zaskoczyła, ale dotyczyła ona znikomego procenta populacji kraju - zaznaczył rzecznik prasowy Emitelu Jarosław Niechcielski.

Jak podano w komunikacie, zakłócenia MUX3 miały miejsce na obiektach: RTCN Opole/Chrzelice, RTCN Wrocław/Ślęża, RTON Tarnów, TON Łanięta, RTCN Częstochowa/Wręczyca, RTON Leżajsk, RTCN Dęblin/Ryki, TON Tarnobrzeg, RTCN Przysucha, RTON Kłodzko, RTCN Lublin/Piaski.

Operator opublikował też mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń:

Mapa zakłóceńEmiTel

Szerszy problem?

TVP Info poinformowało jednak w niedzielę, że problemy są znacznie większe i dotyczą 13 województw. Telewizja opierała te szacunki na informacjach otrzymywanych od widzów. W związku z tym TVP powtórzyła sobotnie wystąpienie szefowej rządu w niedzielę wieczorem.

Na antenie TVP Info padały też pytania o to, czy zakłócenia nie są efektem celowego działania. W rezultacie władze TVP o kłopotach z odbiorem sygnału poinformowały Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

We wtorek EmiTel podał, że na godz. 13.00 nie dostrzega zakłóceń w nadawanym przez siebie sygnale na multipleksie MUX-3 oraz, że analizuje części systemu nadawczego, w których wykryto zakłócenia w dniach 17-19 grudnia.

Według komunikatu części systemu nadawczego zostały odizolowane, a ich niektóre funkcje przejęte przez system zastępczy. Odizolowane części poddawane są dalszej analizie w celu jednoznacznego ustalenia źródeł i mechanizmu awarii - poinformował EmiTel i dodał, że dokonuje analizy we współdziałaniu z ABW, UKE i TVP.

Dobowa obserwacja

Jak poinformował we wtorek Presserwis, w związku z zakłóceniami na multipleksie MUX 3, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nakazało wszystkim starostwom w kraju dobową obserwację kanału TVP Info.

- Jest on o tyle kluczowy, że tam pojawiają się komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania. Stąd nasza prośba do wojewodów, żeby polecili starostwom w całym kraju całodobowy monitoring tego kanału. To żaden problem, ponieważ dyżurni w powiatowych centrach zarządzania kryzysowego i tak obserwują ten kanał - tłumaczyła Anna Adamkiewicz, szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zleciło monitoring TVP Info.

Monitoring ma trwać do 22 grudnia. - Pierwsze raporty powinniśmy dostawać już od jutra - dodała Adamkiewicz.

Umowa między TVP a EmiTelem została podpisana 28 kwietnia 2010 roku w wyniku rozstrzygnięcia otwartego przetargu. Spółka powstała w maju 2002 r. poprzez wydzielenie z Telekomunikacji Polskiej SA struktur organizacyjnych zajmujących się radiodyfuzją (rozpowszechnianiem droga radiową sygnałów świetlnych lub dźwiękowych do dużej liczby odbiorców). Od 2011 do 2014 roku właścicielem spółki była EM GROUP S.A. R.L, należąca do funduszu Montagu Private Equity z siedzibą w Londynie.

Autor: tol / Źródło: PAP, Emitel, Presserwis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Emitel