TVN24 Biznes | Z kraju

"Pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów". Zapowiedź wiceministra

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/3
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Od 1 października pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów. Chodzi o tryb podejmowania decyzji oraz zakres - zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

- Wydaje się, że tryb podejmowania decyzji już jest zaplanowany inny. (....) Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji, ale także jeżeli chodzi o zakres - powiedział Gut-Mostowy podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Jak dodał, "to oczywiście jest na razie wiedza dosyć nieoficjalna".

Przekazał, że uczestniczył w kilku spotkaniach, jakie się odbywały w Ministerstwie Infrastruktury ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Nowe rozporządzenie

Od środy, 16 września, do 29 września 2020 r. obowiązuje kolejne rozporządzenie ws. zakazu lotów. Przewiduje ono objęcie zakazami połączeń lotniczych 30 państw. Jedynym dopisanym do listy państwem - wobec stanu z poprzedniego rozporządzenia - jest Francja, wykreślone z niej zostały m.in. Rumunia, Meksyk czy Indie.

Zakaz lotów nie dotyczy m.in. rejsów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; a także z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Od środy, 16 września, do 29 września 2020 r. obowiązuje kolejne rozporządzenie ws. zakazu lotówTVN

W rozporządzeniu napisano, że minister właściwy do spraw zagranicznych ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra, w drodze obwieszczenia, wykaz państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie tych rozwiązań.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała tłumaczył w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. - Znacząco powyżej 90 przypadków, tej podwyższonej granicy. W Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków - mówił.

Jak dodał, w obowiązującym już rozporządzeniu miał zostać podniesiony próg zakażeń z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców, przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości