Powroty do Polski z krajów objętych zakazem połączeń. Lista lotów czarterowych

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Kunz: należy zwrócić się do organizatora wyjazdu
Kunz: należy zwrócić się do organizatora wyjazduTVN24
wideo 2/6
TVN24Kunz: należy zwrócić się do organizatora wyjazdu

Polskie Linie Lotnicze LOT organizują loty czarterowe dla osób wracających do kraju z Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych. To państwa, z których loty rejsowe nie mogą być organizowane do polskich portów.

Od środy zaczęło obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadziło zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do Polski z 44 krajów i terytoriów. Na liście znalazły się m.in. Hiszpania, Malta, Czarnogóra oraz Stany Zjednoczone. Warunkowo zakaz nie będzie stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Loty z Hiszpanii do Polski

Ambasada RP w Madrycie poinformowała, że jeśli lot z Hiszpanii do Polski został odwołany lub możliwe jest jego odwołanie w najbliższych tygodniach, ze względu na sytuację epidemiczną, sugerowane jest rozważenie skorzystania z alternatywnych form powrotu do Polski.

Ambasada podkreśliła, że granice Hiszpanii i Polski pozostają otwarte, a hiszpańskie lotniska obsługują loty do wielu europejskich państw, w tym także do tych sąsiadujących z Polską.

"Z Madrytu i Barcelony codziennie realizowane są połączenia lotnicze do Niemiec czy Francji. Szukając alternatywnych możliwości wyjazdu z Hiszpanii, korzystaj z popularnych wyszukiwarek lotów lub bezpośrednio ze stron przewoźników" - czytamy w komunikacie ambasady.

Ponadto dla pasażerów planujących powrót do kraju, w okresie od 2 do 6 września br. LOT zorganizuje 7 rejsów czarterowych w następujących terminach:

- rejsy na trasie Barcelona – Warszawa – 2, 4 i 5 września,

- rejsy na trasie Madryt – Warszawa – 3, 4 i 6 września,

- rejsy na trasie Palma de Mallorca – Warszawa – 6 września.

Jak kupić bilet?

Połączenia są dostępne bezpłatnie dla pasażerów PLL LOT, którzy posiadają już bilety na rejsy powrotne ze wskazanych miast w Hiszpanii do Polski. "Pasażerowie posiadający bilety na rejsy PLL LOT zaplanowane po 1 września br., które zostały odwołane z przyczyn administracyjnych, otrzymają propozycję bezpłatnej zmiany terminu lotu powrotnego na jeden z wymienionych wyżej rejsów specjalnych" - wskazano w komunikacie. Zapewniono też, że z pasażerami skontaktują się konsultanci Contact Center LOT. W tym celu zostanie wykorzystany numer telefonu podany podczas zakupu biletu.

Rejsy czarterowe będą odpłatnie dostępnie także dla osób, które chcą z nich skorzystać i spełniają warunki wjazdu na terytorium Polski. Pierwszeństwo będą mieli jednak pasażerowie PLL LOT powracający do kraju.

Osoby zainteresowane zakupem biletów na połączenia PLL LOT z Hiszpanii do Polski proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres rescue.flights@lot.pl. W wiadomości należy podać imię i nazwisko każdego zgłaszanego pasażera; obywatelstwo zgodnie z dokumentem podróży; telefon oraz preferowaną trasę (Barcelona-Warszawa, Madryt-Warszawa lub Palma de Mallorca-Warszawa) i termin podróży.

Zastrzeżono, że na listy pasażerów wpisane zostaną jedynie zgłoszenia zawierające powyższe informacje. W tytule maila należy umieścić hasło: Hiszpania. "Cena biletu dla osoby dorosłej będzie wynosiła ok. 700 złotych" - podano w komunikacie.

Powrót z USA do Polski

Narodowy przewoźnik w formule czarterowych rejsów specjalnych zorganizuje także powroty z USA do Polski. Rejsy zaplanowano do 14 września:

- z Nowego Jorku do Warszawy (LO 027) w dniach 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13 i 14 września,

- z Chicago do Warszawy (LO 004) w dniach 2, 4, 6, 8, 9, 10 i 12 września,

- Chicago do Krakowa (LO 010) w dniach 7 i 14 września.

Zastrzeżono, że bilety zakupione na te rejsy zachowują ważność. "W przypadku anulowania rejsu ze Stanów Zjednoczonych do Polski, pasażerom PLL LOT przysługuje bezpłatna wymiana biletu na jeden z czarterowych rejsów specjalnych organizowanych do 14 września lub jeden z rejsów rozkładowych, zaplanowanych na tej samej trasie od 15 września. Warunkiem zamiany jest zachowanie tej samej trasy podróży" - czytamy w komunikacie.

W przypadku wybrania rejsu do 14 września pasażerowie są proszeni o rejestrację zgłoszenia za pośrednictwem dedykowanego formularza kontaktowego, dostępnego na stronie PLL LOT.

Z kolei, podobnie jak w przypadku lotów z Hiszpanii, osoby posiadające prawo do wjazdu na terytorium Polski i zainteresowane zakupem biletów, proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres rescue.flights@lot.pl. 

Co z kwarantanną?

W rozporządzeniu, opracowanym przez resort infrastruktury, nie została uwzględniona kwestia kwarantanny, na jaką ewentualnie musiałyby trafić osoby powracające z krajów objętych zakazem. Wiceszef MI Marcin Horała pytany kilka dni temu w "Faktach po Faktach" w TVN24 o wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z państw objętych zakazem lotów, odpowiedział, że "tego oczywiście zupełnie wykluczyć nie możemy". Zaznaczył jednak, że za ewentualne wprowadzenie takich przepisów odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w informacji przesłanej we wtorek TVN24 Biznes wskazał, że sprawa kwarantanny jest regulowana w rozporządzeniach przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z tego, że przynajmniej na razie Polacy wracający do kraju z miejsc objętych zakazem nie będą objęci obowiązkową kwarantanną.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości