29 krajów z zakazem lotów do Polski. Jest decyzja rządu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin HorałaTVN24
wideo 2/5
TVN24Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin Horała

Rząd przyjął w poniedziałek nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów. Wprowadza ono od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców - przekracza 90.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc we wtorek 29 września.

W porównaniu do obowiązującej obecnie listy wśród krajów objętych zakazem lotów do Polski pojawią się m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Macedonia Północna, zniknie za to Hiszpania oraz Francja. Zakaz lotów znad Sekwany został zdjęty wcześniej, po notyfikowaniu przez Francję obowiązkowych testów na COVID-19.

Na liście miejsc, z których samoloty rejsowe nie będą mogły lądować w Polsce, znalazło się 29 krajów oraz terytoriów. W dotychczasowym rozporządzeniu znajdowało się 30 lokalizacji.

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 września, zaś utraci moc 13 października.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kilka wyjątków

Zgodnie z rozporządzeniem zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogły także lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Zakaz lotów do Polski

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:

1. Belize;

2. Bośni i Hercegowiny;

3. Czarnogóry;

4. Federacyjnej Republiki Brazylii;

5. Królestwa Bahrajnu;

6. Izraela;

7. Kataru;

8. Kuwejtu;

9. Libii;

10. Zjednoczonych Emiratów Arabskich;

11. Republiki Argentyńskiej;

12. Republiki Chile;

13. Republiki Ekwadoru;

14. Republiki Indii;

15. Republiki Iraku;

16. Republiki Kolumbii;

17. Republiki Kostaryki;

18. Republiki Libańskiej;

19. Republiki Macedonii Północnej;

20. Republiki Malediwów;

21. Republiki Mołdawii;

22. Republiki Panamy;

23. Republiki Paragwaju;

24. Republiki Peru;

25. Republiki Trynidadu i Tobago;

26. Republiki Zielonego Przylądka;

27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;

28. Sułtanatu Omanu;

29. Wspólnoty Bahamów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock