Zakaz handlu w niedziele. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć

Z kraju

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzieletvn24
wideo 2/3

Zakaz handlu we wszystkie niedziele ma obowiązywać od 2020 roku. Zmiany będą wchodziły stopniowo począwszy od marca przyszłego roku. Poniżej przedstawiamy sześć najważniejszych kwestii dotyczących ustawy przyjętej przez Sejm.

1. Stopniowe ograniczanie

W piątek Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele wraz z poprawkami. Zgodnie z projektem, od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia.

Zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku, będzie natomiast obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. Wyjątki o których mowa wyżej, to: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godziny 14.

2. Dla kogo

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe.

Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych".

Jednocześnie, w uchwalonej ustawie przewidziano katalog wyłączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele.

3. Wyjątki w ustawie

Jak czytamy, zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych. Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm regulacjami w niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich. Handel w niedziele będzie także funkcjonował na terenie jednostek więziennych, garnizonów, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

Przewiduje się także, że w w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

4. Poprawki Solidarności

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność powiedział, że ustawa spełnia dwie trzecie oczekiwań związku.

Zapowiedział, że Solidarność będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.

5. Kary grzywny

Ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych.

Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedziele będzie mógł go otworzyć, jednak to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia.

6. Od kiedy

Należy pamiętać, że po tym jak ustawę uchwalił Sejm, to projekt trafi teraz do Senatu. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 5 i 6 grudnia.

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 marca 2018 roku.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24