TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w handlu coraz bliżej. Część sieci zapowiada zamknięcie sklepów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywnośćTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność

Od 1 lutego 2022 roku wejdą w życie zmiany w zakazie handlu w niedziele. Sklepy, korzystające z wyłączeń między innymi dla placówek pocztowych, będą musiały prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe, po wejściu w życie nowelizacji, zapowiadają przedstawiciele sieci Kaufland, Netto oraz Carrefour.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń, z których jeden dotyczy placówek pocztowych. W 2021 roku mieliśmy swoisty wysyp umów zawieranych między firmami kurierskimi a sieciami handlowymi. W efekcie w kolejnych sklepach zaczęto wprowadzać usługi kurierskie, a sieci zaczęły otwierać swoje sklepy w niedziele niehandlowe.

Obecnie w niedziele niehandlowe działają placówki (wszystkie lub część, w zależności od sieci) należące do sieci m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto, Carrefour Polska oraz Auchan. W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się również niektóre markety budowlane.

Od 1 lutego 2022 roku zacznie jednak obowiązywać nowelizacja przepisów, która w założeniu ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Po zmianach otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zapytaliśmy poszczególne sieci handlowe, co zmieni w ich działalności nowelizacja przepisów o zakazie handlu w niedziele.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - sklepy jako placówki pocztowe

Zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe - po wejściu w życie nowelizacji - zapowiada Kaufland. "Biorąc pod uwagę wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, od 1 lutego 2022 roku nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Firma Kaufland od początku swojej działalności w pełni respektuje i dostosowuje się do aktualnych przepisów prawa" - poinformowała w przesłanej nam odpowiedzi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Jednocześnie zastrzegła, że sieć będzie się przyglądała działaniom konkurencji. "Jesteśmy przy tym zdania, że regulacje prawne powinny być transparentne i równe dla wszystkich uczestników rynku, dlatego jeżeli konkurencja nadal będzie stosować rozwiązania pozwalające na prowadzenie handlu 7 dni w tygodniu, nasza sieć może być ponownie zmuszona do podjęcia podobnych kroków" - przekazała Szewczyk. Zapewniła przy tym, że po 1 lutego br. usługi pocztowe nadal będą oferowane w sklepach Kaufland.

Netto Polska - jak wynika z przesłanej nam odpowiedzi - również planuje zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. "Od 1 lutego br. nasze sklepy będą otwarte we wszystkie tegoroczne niedziele handlowe, a więc: 30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 i 18 grudnia. Poza niedzielami handlowymi nasze placówki są dostępne dla klientów przez sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty włącznie), co istotne, od stycznia już w 600 lokalizacjach w całej Polsce" - poinformowała Patrycja Kamińska z Netto Polska.

Biuro prasowe Carrefour Polska zapowiedziało, że "działalność wszystkich sklepów własnych sieci będzie dostosowana do wymogów nałożonych przez Ustawodawcę". "Na obecną chwilę sieć Carrefour Polska nie przewiduje otwarcia sklepów własnych w niedziele po wejściu w życie nowelizacji ustawy" - dodano.

Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express. "W przypadku sklepów franczyzowych wymiar pracy pozostanie uzależniony od decyzji franczyzobiorcy" - przekazali przedstawiciele sieci.

Biuro prasowe sieci Biedronka poinformowało, że sieć "bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, co do zasady jednak nie komentujemy ustawodawstwa". W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Lidl Polska. "Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami – wykonując nową usługę również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 r." - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Poprosiliśmy przedstawicieli sieci Biedronka i Lidl Polska o doprecyzowanie, czy to oznacza, że ich sklepy, które są obecnie otwierane w niedziele niehandlowe, będą zamknięte w niedziele niehandlowe po 1 lutego. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Biuro prasowe Żabka Polska przekazało, że od 1 lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedziele, "na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców, prowadzących handel osobiście i na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki". "W ramach obowiązujących przepisów możliwe jest wsparcie franczyzobiorcy przez inne osoby, w tym wybranych członków rodziny (m.in. małżonka i dzieci franczyzobiorcy). Jeżeli franczyzobiorcy będą uprawnieni do otwarcia sklepu na podstawie innych wyłączeń, np. dla punktów, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, to skorzystają z nich indywidualnie" - dodali przedstawiciele Żabki.

PAP

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości