W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa

TVN24 Biznes

Dlaczego Polacy popierają zakaz handlu, choć na Węgrzech się nie przyjął?TV24 BiS
wideo 2/3

W najbliższą niedzielę 2 września będzie można zrobić zakupy. W przeciwieństwie do trzech kolejnych wrześniowych niedziel, kiedy sklepy będą zamknięte.

Zgodnie z ustawą handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Z pewnymi wyjątkami.

Kiedy na zakupy?

We wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli robić zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy, czyli 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Ograniczenie handlu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel. Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - zakaz handlu ma obowiązywać we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Wysokie kary

Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Niedziele wolne od handlu w 2018 rokutvn24bis

Autor: msz / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock