Solidarność nie składa broni w sprawie jeszcze większych ograniczeń handlu w niedziele

Z kraju

"My robimy to, czego życzą sobie pracownicy"tvn24
wideo 2/4

To nie koniec batalii o jeszcze większe ograniczenia handlu w niedziele. Solidarność zapowiedziała, że będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" powiedział, że ustawa spełnia dwie trzecie oczekiwań związku. - Ta jedna trzecia cały czas czeka na spełnienie - zaznaczył przedstawiciel "S".

Stanowisko Solidarności

Solidarność ma uwagi odnośnie dwóch kwestii, które nie znalazły się w przyjętej właśnie ustawie. Zapisy ograniczające handel w niedzielę nie objęły pracowników centrów logistycznych i dystrybucyjnych oraz e-handlu, czego na początku domagała się "S" w pilotowanym przez siebie obywatelskim projekcie ustawy. Zgodnie z pomysłem związku praca w niedziele w centrach logistycznych byłaby możliwa za zgodą pracownika i dodatkowym wynagrodzeniem. Bujara zapowiedział, że związek będzie się cały czas domagał wpisania wspomnianych ograniczeń do ustawy.

Solidarność nie odpuszcza też w sprawie e-handlu. "Tutaj rząd zagwarantował związkowi, że będzie notyfikować tę kwestię i później ustawa w tym miejscu zostanie znowelizowana" - zaznaczył w rozmowie z PAP Alfred Bujara. Wyraził nadzieję, że ustawa obejmie e-handel w ciągu najbliższego roku.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia. Ograniczenia będą zwiększały się z każdym rokiem. Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fosforix/(CC BY-ND 2.0)/flickr.com