Dwie niedziele w pierwszym roku, trzy niedziele w drugim? Pomysły na zakaz handlu

Z kraju

ShutterstockZakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych

Zakaz handlu w niedzielę może być wprowadzany stopniowo - poinformował podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego jego przewodniczący Adam Abramowicz (PiS).

- Pojawia się wiele głosów, że zakaz mógłby być wprowadzany stopniowo. Myślę, że posłowie w toku prac to rozważą. Jest też wiele głosów z różnych środowisk - powiedział. - Gdyby wprowadzić stopniowo, np. dwie niedziele w miesiącu w pierwszym roku działania, trzy niedziele w drugim, to moglibyśmy zbadać jakie niesie skutki, jaki ma wpływ na bezrobocie - dodał. W październiku 2016 roku Sejm skierował obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele do prac w komisjach sejmowych.

Ograniczenia handlu w niedziele

Zgodnie z projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.

Wyjątki od zakazu

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.

Handel w niedzielę - wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych. Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 25 m kw., usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów (m.in. w portach lotniczych i na dworcach); kwiaciarnie o powierzchni nieprzekraczającej 50 m kw., w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki. Zakaz miałby też nie obowiązywać platform ani portali internetowych sprzedających towary, które nie powstały w wyniku działalności produkcyjnej. Jak czytamy w projekcie, nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele, wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

W Sejmie złożono projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele:

W Sejmie złożono projekt ustawy ograniczającej handel w niedzieletvn24

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock