Szef kancelarii premiera: rząd analizuje propozycje przywrócenia handlu w niedziele

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Szejnfeld (KO) o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Szejnfeld (KO) o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/5
TVN24 Szejnfeld (KO) o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy, nie można wykluczać z założenia jakiegokolwiek rozwiązania - powiedział w środę w rozmowie z Wirtualną Polską szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany o możliwość przywrócenia niedziel handlowych. Analizujemy te propozycje - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był pytany o możliwość przywrócenia handlu w niedzielę, by rozładować ruch w sklepach w związku obecną sytuacją epidemiczną w Polsce.

- Takie postulaty się pojawiają, takie postulaty wczoraj na spotkaniu z premierem zgłosili przedstawiciele PSL. Analizujemy te propozycje. (...) W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy, nie można wykluczać z założenia jakiegokolwiek rozwiązania, (...) każde warte jest przeanalizowania - powiedział Dworczyk.

W Polsce odnotowano w ciągu ostatniej doby 6 526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 116 osób. W obu przypadkach to najwyższe liczby od początku pandemii.

Wcześniej projekt ustawy zakładający zniesienie zakazu handlu w niedzielę przynajmniej na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu przedstawili senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Projekt zakłada też rekompensaty dla firm zamykanych w wyniku decyzji władz. Jednocześnie zaproponowano zagwarantowanie pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu czterech następujących po sobie tygodni.

Apele branży

O przepisy przywracające handel w niedzielę apelowała wcześniej wielokrotnie branża handlowa. "Zakaz handlu w niedzielę w obecnej sytuacji gospodarczej hamuje możliwości odrabiania strat zarówno po lockdownie, jak i wynikających z pogarszającej się sytuacji epidemicznej" - podkreślała niedawno w komunikacie Polska Rada Centrów Handlowych.

Ponadto PRCH wskazała, że "otwarcie centrów handlowych w niedziele umożliwiłoby ograniczenie sobotnich kolejek i rozłożenie ruchu klientów odwiedzających galerie z dotychczasowych 6, na 7 dni, poprawiając bezpieczeństwo i komfort robienia zakupów w warunkach konieczności zachowania dystansu społecznego".

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości