Od stycznia zaostrzenie przepisów. Krótka lista handlowych niedziel

[object Object]
Premier Morawiecki o skutkach zakazu handlu w niedzieletvn24
wideo 2/5

W przyszłym roku siedem niedziel będzie handlowych, wobec piętnastu w roku 2019. Wynika to z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Sprawdź, kiedy zrobisz zakupy.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku w każdym miesiącu były, co do zasady, dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Od 1 stycznia 2019 r. handel odbywa się tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątek dotyczy m.in. grudnia. Do końca roku zostały w sumie cztery handlowe niedziele: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia.

Siedem niedziel handlowych

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

W 2020 roku sklepy będą czynne w następujące niedziele: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Projekt nowelizacji

Pod koniec listopada ubiegłego roku, po apelach związkowców z Solidarności, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która miała doprecyzować m.in., jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu.

Jak tłumaczyli autorzy projektu, chodziło o zablokowanie możliwości "podszywania się" niektórych sklepów pod placówki pocztowe i tym samym korzystania z ustawowego wyłączenia.

W nowelizacji zaproponowano także precyzyjne określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, "będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".

Poselska propozycja utknęła jednak na etapie prac komisji w ramach pierwszego czytania i nie została uchwalona.

Rządowa analiza

W kwietniu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało wyniki rządowej analizy dotyczącej zakazu handlu.

"W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele" - mogliśmy przeczytać w ocenie wpływu funkcjonowania ograniczenia handlu w niedziele.

Resort zaznaczył, że niezbędne jest jednak przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości