TVN24 Biznes | Z kraju

Czy dziś zrobimy zakupy? Niedziela z zakazem handlu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

W niedzielę 10 października obowiązuje zakaz handlu, czyli w sklepach za ladą mogą stać jedynie właściciele. Jednak niektóre duże sieci otworzą się dla klientów - powołują się na zapisany w ustawie wyjątek dotyczący placówek pocztowych.

Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy aż do 12 grudnia. Kolejna wypada w niedzielę 19 grudnia.

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami, zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy

W minionym tygodniu Carrefour Polska wprowadził usługi kurierskie w 129 sklepach własnych dzięki współpracy z Poitpack. Oznacza to, że placówki mogą być otwarte w niedziele niehandlowe.

Carrefour to niejedyna duża sieć handlowa, która w minionych dniach wprowadziła w swoich sklepach usługi kurierskie. Umowę ze spółką Pointpack podpisało również Auchan Retail Polska. W związku z tym od 1 października w sklepach należących do Auchan są stopniowo uruchamiane usługi kurierskie. Klienci mogą nadać lub odebrać przesyłki. Auchan we wcześniejszych komunikacie zapowiadało, że przewiduje również otwarcie sklepów w niedziele.

Od 26 września część swoich sklepów otworzyła w niedziele Netto. Począwszy od niedzieli 5 września, niektóre placówki "w związku z rozwojem usług pocztowych" otworzył także Lidl. Na taki krok zdecydował się również Kaufland, należący do tej samej Grupy Schwarz.

Część placówek w niedziele objęte ograniczeniami otworzyła też Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. W październiku do grona sieci handlowych działających w niedziele dołączyło Aldi.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Zakaz handlu w niedziele - Senat za zmianami

Senat opowiedział się w piątek za wprowadzeniem zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Najważniejszym celem zmiany przepisów jest ograniczenie możliwości otwierania dużych sklepów z powołaniem na status placówek pocztowych. Wśród poprawek zaakceptowanych przez senatorów znalazło się rozszerzenie grupy osób, które drobny przedsiębiorca może zatrudnić w niedzielę, jeśli otworzy tego dnia swój sklep.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości