Zakaz handlu. Czy w niedziele 6 stycznia będzie można zrobić zakupy?

Z kraju

Ekspert o zakazie handlu w niedziele w 2019 rokuTVN24 BiS
wideo 2/9

Niedziela 6 stycznia to pierwsza niedziela w nowym roku i jednocześnie święto Trzech Króli. W tym dniu sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy w sklepach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych - czynne będą w nich między innymi restauracje, kawiarnie, cukiernie i piekarnie.

Od początku roku obowiązują bardziej restrykcyjne zmiany w zakazie handlu w niedziele. Handel w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.W dwie kolejne niedziele (13 oraz 20 stycznia) także będzie obowiązywał zakaz handlu. Najbliższa handlowa niedziela przypada 27 stycznia. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Zakaz w 2020 roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedzielę i święta w 2019 rokuPAP

Autor: mp//mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock