Z kraju

Przedostatnia taka niedziela w tym roku. Zaostrzenie przepisów coraz bliżej

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W najbliższą niedzielę sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można jednak zrobić między innymi w piekarniach, na stacjach benzynowych i w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Czynne będą także strefy gastronomiczne w wybranych galeriach.

W tym miesiącu wszystkie sklepy mogą być otwarte jeszcze w niedzielę 25 listopada.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkami). W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Oznacza to zatem, że najbliższa niedziela będzie przedostatnią w 2018 roku, w której będzie obowiązywał zakaz handlu.

Zakaz handlu w niedziele

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości