Zakupy w małych sklepach lub na stacjach paliw. Kolejna niedziela z zakazem

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W niedzielę 13 stycznia sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych, w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach - czynne będą w nich na przykład restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

W kolejną niedzielę, 20 stycznia także będzie obowiązywał zakaz handlu. Najbliższa handlowa niedziela przypada dopiero 27 stycznia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Za rok tylko siedem

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedzielę i święta w 2019 rokuPAP

Autor: kris//dap / Źródło: PAP