Kolejna niedziela z zakazem handlu

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W niedzielę 13 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko mniejsze placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Najbliższa handlowa niedziela przypadnie 27 października. Będzie to jedna z pięciu niedziel handlowych, które wypadają do końca tego roku.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo sklepy były otwarte - co do zasady - w dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią.

W 2019 roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl