TVN24 Biznes | Z kraju

Dwie niedziele handlowe w kwietniu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)TVN24
wideo 2/8
TVN24Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele

W niedzielę 3 kwietnia obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że duże sklepy i galerie handlowe nie są dzisiaj czynne. Najbliższa niedziela handlowa wypada 10 kwietnia. Sklepy będą również otwarte w niedzielę 24 kwietnia.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. W kwietniu zakaz handlu nie obowiązuje 10 kwietnia oraz 24 kwietnia.

Zakaz handlu w niedziele - nowe przepisy

Od 1 lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, które uszczelniły przepisy. Według tych zasad otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przedsiębiorcom za złamanie przepisów o zakazie handlu w niedzielę grożą kary w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Od 1 lutego 2022 r. tej samej karze podlega osoba, która nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami.

Ograniczenia w handlu w niedziele

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Na początku w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku handel można było prowadzić w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - handlowych niedziel miało być siedem. Ostatecznie jednak liczba niedziel handlowych, w związku z epidemią COVID-19, w 2020 roku wzrosła do ośmiu.

PAP

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości