Kolejna niedziela z zakazem handlu

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W niedzielę 17 lutego sklepy będą zamknięte. Utrudnień nie będzie za to 24 lutego, kiedy zakaz handlu nie będzie obowiązywał.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zaostrzenie przepisów

Przepisy zakładają, że od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

"Dokonujemy przeglądu"

Kilkanaście dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przeanalizuje skutki funkcjonowania niedzielnego zakazu handlu. - Dzisiaj dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa (o zakazie handlu w niedziele - red.) miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi, jakie są preferencje ludzi, czego ludzie oczekują. Ponieważ jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa i chcemy postępować tak, żeby było jak najlepiej dla zdrowia, dla życia społecznego - mówił szef rządu. Wyjaśnił, że "w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem". Jako jedna z możliwości wskazywany jest powrót do rozwiązania funkcjonującego w 2018 roku, kiedy - co do zasady - handlowe były dwie niedziele, pierwsza i ostatnia. Jednocześnie w Sejmie utknęła zgłoszona przez posłów PiS propozycja nowelizacji ustawy dotyczącej handlu w niedziele, która miała ograniczyć możliwość otwierania sklepów w niedziele jako placówek pocztowych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości