Z kraju

Unia Europejska zakazuje żarówek halogenowych

Z kraju

Reforma emisji CO2 uderzy w Polaków. "To kwestia pauperyzacji społeczeństwa"TVN24 BiS
wideo 2/3

Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży żarówek halogenowych. Chce, aby zastąpiły je bardziej energooszczędne żarówki wyposażone w diody LED. Zakaz wejdzie w życie od 1 września tego roku.

Po blisko 60 latach oświetlania domów i ulic żarówkami halogenowymi ich sprzedaż zostanie zakazania w krajach Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września.

Nie oznacza to jednak, że ze sklepowych półek nagle znikną wszystkie halogenowe żarówki. Istniejące zapasy magazynowe będą mogły być nadal oferowane, ale sklepy nie będą mogły importować nowego towaru. W ten sposób, po wyczerpaniu zapasów, żarówki tego typu przestaną być dostępne.

Dlaczego?

Unia Europejska chce w ten sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Według szacunków, wycofanie halogenów pozwoli zmniejszyć jego emisję o ponad 15 ton w skali roku, czyli tyle ile wynosi zużycie w całej Portugalii. Wszystko dzięki temu, że żarówki LED-owe potrzebują pięciokrotnie mniej energii niż halogenowe. Jak podaje "The Guardian", powołując się na szacunki firmy Philips, konsumenci stosujący żarówki LED-owe rocznie zaoszczędzą około 112 funtów. Stanie się tak mimo, że żarówki LED-owe są droższe. Zdania co do decyzji UE są podzielone. Jonathan Bullock, brytyjski europoseł ocenił, że decyzja Brukseli jest zła. - Klienci powinni mieć swobodę wyboru stosowanych żarówek. Nie powinno to być narzucane przez UE - powiedział Bullock.

Autor: msz//sta / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock