Polacy rzucili się na zagraniczne wakacje. Nowy lider wśród najpopularniejszych kierunków

Z kraju

Nieznane oblicze Turcji. "To miasto jest bardzo ważne z punktu widzenia historii kraju"TVN24 BiS
wideo 2/6

Do 20 października klienci biur podróży kupili o blisko 35 procent więcej wycieczek na przyszłoroczne lato niż w tym samym okresie 2017 roku - wynika ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet. Ponadto zmienił się najchętniej wybierany kierunek. Dotychczasowy lider - Grecja - spadł na trzecie miejsce. Jej miejsce zajęła Turcja.

Zdaniem ekspertów Travelplanet (jednego z trzech, obok serwisów Wakacje.pl i Fly.pl, największych multiagentów turystycznych działających na polskim rynku) obecny wzrost rezerwacji może być o tyle zaskoczeniem, że oferty last minute na lato 2018 były wyjątkowo korzystne cenowo, a touroperatorzy ostro rywalizowali pod tym względem.

"Ale najwidoczniej klienci biur podróży lepiej zapamiętali lato 2017, gdy oferta last minute była wyjątkowo niekorzystna cenowo, a najpopularniejsze kierunki były zawczasu wyprzedane" - wskazał Radosław Damasiewicz z Travelplanet.pl.

Skala wzrostu rezerwacji na przyszłoroczne wakacje jest zbliżona do tych, jakie miały miejsce w 2017 i pierwszej połowie 2018 roku.

Najpopularniejsze kierunki

Wraz ze wzrostem rezerwacji zmieniła się także czołówka najchętniej rezerwowanych kierunków.

Grecja za sprawą zmniejszenia udziału w rezerwacjach z poziomu 25 proc. do 13 proc. spadła z pozycji lidera na 3. miejsce. Ulubionym kierunkiem zagranicznych wakacji jest Turcja (wzrost z z niecałych 18 proc. do prawie 29 proc. rezerwacji), która wyprzedza znajdującą się na drugim miejscu Bułgarię (wzrost z 16 proc. do ponad 18 proc. rezerwacji).

Według Damasiewicza symptomy przesytu Grecją widoczne były już we wcześniejszych statystykach, choć wciąż pozostawała ona liderem popularności.

"Grecji nie pomaga fakt, że koszt wypoczynku nieco zdrożał (średnio o 31 zł - red.) w porównaniu do rezerwacji na lato 2018, podczas gdy wakacje w Turcji i Bułgarii zapowiadają się na tańsze o odpowiednio około 70 zł i około 120 zł. Na dodatek wypoczynek nad Morzem Czarnym to raptem nieco ponad 1600 zł od osoby, a więc bardzo konkurencyjny wobec krajowych ofert nad Bałtykiem" - podkreślił ekspert.

Warto również zwrócić uwagę na wzrastające zainteresowanie Tunezją, która awansowała o dwa miejsca na 6. pozycję w zestawieniu.

Dodatkowo bardzo duży spadek średniego kosztu wakacji w Portugalii (o około 600 zł), który zbliżył się do ceny wakacji w Hiszpanii, spowodował zauważalny wzrost zainteresowania turystów letnim wypoczynkiem w ojczyźnie fado.

Ceny ofert w biurach podróży

Kupowana obecnie przyszłoroczna oferta jest tańsza w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Przeciętny koszt kupowanych do połowy października wakacji spadł z 2335 zł w 2017 roku do 2300 zł obecnie.

Jak wskazano w raporcie, preferowany standard wypoczynku jest zdecydowanie wyższy niż kupowany poprzedniej jesieni. Tej jesieni wypoczynek w najwyższym standardzie kupiło blisko 30 procent klientów biur podróży, podczas gdy przed rokiem 20 procent.

Zdaniem Radosława Damasiewicza to efekt dużego popytu na wakacje w Turcji i Bułgarii, który przekłada się zarówno na przeciętny koszt wakacji z biurami podróży, jak i na ich standard.

Polscy turyści, tradycyjnie już wyjeżdżając do Turcji, wybierają przede wszystkim hotele o najwyższym standardzie, które są tańsze niż podobne obiekty w krajach europejskich, natomiast wakacje w Bułgarii tradycyjnie należą do najtańszych.

Ochrona turystów

Przypomnijmy, że 1 lipca br. weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Nowe przepisy mają zapewnić turystom większą ochronę między innymi na wypadek bankructwa biura podróży.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock