System e-awizo w przyszłym roku. "Wyeliminuje papierowe pisma z urzędów"

Z kraju

Trik nieuczciwych sprzedawców. Wysyłają niezamówione przesyłki tvn24bis
wideo 2/3

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wdrożeniem systemu e-awizo, który ma zostać uruchomiony w przyszłym roku. System e-awizo w ciągu kilku lat wyeliminuje pisma papierowe z urzędów - zapowiedział we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Według niego Narodowym Operatorem Cyfrowym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

- Mamy już akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i właśnie zaczynamy prace nad opracowaniem i wdrożeniem systemu e-awizo - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Narodowy operator

Zaznaczył, że Narodowym Operatorem Cyfrowym, odpowiedzialnym za dostarczanie poleconych przesyłek elektronicznych, zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska. - Spółka ma już gotową platformę Envelo, przygotowaną do świadczenia tego typu usług - powiedział.

Zagórski dodał też, że już w przyszłym roku system zacznie testować na "własnej skórze" Ministerstwo Cyfryzacji, a następnie zostanie on wdrożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - To oznacza, że przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną. Minister podkreślił jednak, że budowa systemu wymaga czasu. Przede wszystkim - jak zaznaczył - Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. - Skrzynki będzie zakładała Poczta Polska, ale każdy adresat będzie musiał wyrazić na to zgodę - powiedział Zagórski. Dodał, że obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

Za darmo

Z informacji resortu wynika, że skrzynki będą zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. - Narodowy operator, jeżeli dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiał wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres - opisywał Zagórski.

Autor: msz//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock