Przegląd prasy: Sądy za wyższym zadośćuczynieniem za śmierć

Z kraju

ShutterstockKNF: orzeczenia sądów wcale nie są tak rozstrzelone

Nieprzewidywalność sądów w wypłacanych zadośćuczynień za śmierć osoby bliskiej to mit. Udowodniła to właśnie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która uczyniła kolejny krok w kierunku standaryzacji wypłat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Urzędnicy KNF wykonali tytaniczną pracę: przeanalizowali 1140 prawomocnych wyroków sądowych" – czytamy w artykule. Okazało się, że zasądzane kwoty zadośćuczynień są z reguły wyższe od tego, co oferują zakłady ubezpieczone, a "orzeczenia sądów wcale nie są tak rozstrzelone".

Jakie wypłaty?

"Najbliżsi osoby ginącej w wypadku komunikacyjnym otrzymują średnio 70 tys. zł" – relacjonuje dziennik. Pod warunkiem jednak, że nie przyjmują wyceny przedstawionej przez ubezpieczyciela i walczą o pieniądze w sądzie, bo oferty ubezpieczycieli są nawet dziesięciokrotnie niższe. Sytuacja może ulec po poprawie po całościowej analizie prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego - wskazuje "DGP". "Wiedza na temat przypuszczalnej wypłaty po wyroku powinna spowodować, że ubezpieczyciele zapłacą więcej, wiedząc, że inaczej poniosą dodatkowe koszty" – podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ile wynosi odszkodowanie za opóźnienie lotu? Zobacz materiał wideo:

Ile wynosi odszkodowanie za opóźnienie lotu?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock