Z kraju

Duże kłopoty ze spłatą długów. Rekordzista musi oddać ponad 69 milionów złotych

Z kraju

Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?
Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?tvn24bis
wideo 2/4

2,78 miliona - tylu Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych na koniec 2018 roku. Łączna wartość ich zaległych długów wyniosła 74 miliardy złotych, o 6,8 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Krajowym rekordzistą jest 62-latek z województwa lubelskiego, na którym ciąży 69,3 miliona złotych niespłaconych w terminie zobowiązań finansowych.

W najnowszym "InfoDługu - Ogólnopolskim Raporcie o Zaległym Zadłużeniu i Niesolidnych Dłużnikach" przygotowanym przez BIG InfoMonitor napisano że "na koniec minionego roku ponad 2,78 mln Polek i Polaków miało problem z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Łączna wartość ich zaległych długów wyniosła niemal 74 mld zł".

W raporcie mowa jest o długach przeterminowanych powyżej 30 dni, na co najmniej 200 zł.

Liczba dłużników rośnie

Jak zaznaczył BIG InfoMonitor, przez rok liczba dłużników zwiększyła się o blisko 93,8 tys., a kwota zaległości o 6,8 mld zł.

Mowa tu między innymi o niespłacanych przez osoby prywatne ratach: kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych i pożyczek z firm pożyczkowych, rachunków za usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, prąd, gaz, czynsz, alimenty, grzywny i koszty sądowe, opłaty karne za jazdę bez biletu, a także długi windykowane przez firmy windykacyjne. Autorzy raportu przekonują, że przeterminowanych długów i niesolidnych dłużników przybyło mimo poprawy kondycji finansowej gospodarstw domowych, wynikającej między innymi z dobrej sytuacji makroekonomicznej, programu 500 plus, wzrostu płac czy spadku bezrobocia.

- Dane z baz BIG InfoMonitor oraz BIK pokazują, że wyższe wynagrodzenia nie są przeznaczane przez Polaków w pierwszej kolejności na spłatę zaległych zobowiązań - powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że wzrost dochodów w większym stopniu wpływa na "zwiększenie aspiracji konsumpcyjnych, poprawę zdolności kredytowej i możliwość zadłużania się na wyższe kwoty".

Według raportu rośnie liczba osób głównie z długami wynoszącymi co najmniej 10 tysięcy zł - jest ich 1,13 miliona i stanowią blisko 41 procent ogólnej liczby niesolidnych dłużników widocznych w bazach BIG InfoMonitor i BIK. W efekcie średnia wartość zaległości jednej osoby wzrosła z 25 020 zł w 2017 roku do 26 632 zł (o 6,4 procent) w 2018 roku.

Profil zadłużonych

Największy udział osób z problemami finansowymi widać wśród mieszkańców zachodniej części kraju. Choć liczba niesolidnych dłużników na wschodzie przyrasta szybciej niż na zachodzie, to w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim "jest już od 114 do 115 osób z problemami finansowymi na każde 1000 pełnoletnich mieszkańców" - wskazano. Tymczasem w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim "na 1000 dorosłych mieszkańców zobowiązań nie płaci na czas od 48 do 68 osób". Najwięcej niesolidnych dłużników jest wśród 35-44 latków. W tej grupie wiekowej niemal co ósma osoba ma problem z przeterminowanymi płatnościami (11,8 procent). W porównaniu z wynikami z 2017 roku zmieniła się nieco struktura dłużników w podziale na płeć. Udział kobiet wzrósł z niecałych 37 procent do około 39 procent. Zwiększyły się też ich przeciętne zaległości (do 22 609 zł), choć nadal są o 29 procent niższe niż mężczyzn (29 157 zł.). Nie przybyło natomiast kobiet w pierwszej 10. najbardziej zadłużonych osób w kraju - nadal są tylko dwie.

Na krajowym rekordziście, 62-latku z województwa lubelskiego ciąży 69,3 mln zł przeterminowanych zaległości finansowych. Na podium są jeszcze 41-latek z Mazowsza - 45,8 mln zł, 58-latek z Dolnego Śląska - 41,8 mln zł.

Jedna z firm

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

BIG InfoMonitor to jedna z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz niej na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów BIG, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości