Z kraju

Za wigilijną kolację zapłacimy mniej niż rok temu. Sprawdź ceny świątecznych produktów

Z kraju

Ceny hurtowe najpopularniejszych produktów świątecznych

Święta będą w tym roku tańsze niż w ub. roku, przynajmniej jeśli chodzi o produkty spożywcze. W porównaniu z 2013 rokiem mniej zapłacimy m.in. za jabłka, pomarańcze i kapustę. Nieco drożej może nas kosztować przygotowanie zupy grzybowej.

Grzyby suszone na rynku w Broniszach są około 5 proc. droższe w porównaniu z 2013 roku, a to ze względu na znacznie mniejszą ilość grzybów jakie pojawiły się w tym roku w polskich lasach. Ceny grzybów suszonych są zróżnicowane, od 60 zł za kilogram tzw. miału gastronomicznego do 600 zł za kilogram kapeluszy borowików. Za 1 gram kapeluszy borowików zapłacimy więc tylko 6 zł.

Droższe są też orzechy. W tym roku orzechy laskowe kosztują dwa razy tyle ile rok temu, włoskie są droższe o 30 proc. - kosztują od 7,5 do 18 zł za kilogram.

Za co zapłacimy taniej?

Ale to koniec złych wiadomości. Ceny większości produktów spożywczych spadły. Bardzo tanie są jabłka. W ofercie hurtowej (oferta dla sklepów) są w cenie od 80 do 1 zł. Jabłka pochodzące z chłodni lub z kontrolowanej atmosfery są w cenie od 1 zł do 1,30 zł za kilogram. Jest to od 35 do 45 proc. taniej niż przed rokiem.

Znacznie tańsze są też krajowe warzywa. Ceny hurtowe kapusty kiszonej wahają się od 1,85 do 2,20 zł za kilogram, to prawie 40 proc. mniej niż przed rokiem. Kapusta biała jest o połowę tańsza w porównaniu z cenami z 2013 roku. Taniej zapłacimy także za cebulę, ogórki kwaszone, marchew, buraki czerwone oraz za ziemniaki.

Ceny pieczarek są o 4 proc. niższe, w porównaniu do ceny sprzed roku, ale tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, tej różnicy nie będzie. Teraz kilogram pieczarek, w ofercie hurtowej, sprzedawany jest na rynku w Broniszach w cenie od 4,5 do 6,00 zł za kilogram.

Mak w sprzedaży hurtowej kosztuje od 8-12 zł za kilogram. Za olej rzepakowy zapłacimy od 12 do 16 zł za litr.

Rodzynki zwykłe (mniejsze) kosztują 10 zł/kg, natomiast duże 22 zł/kg.

Cytrusy są w cenie zbliżonej do cen ubiegłorocznych. Pomarańcze są prawie 13 proc. tańsze - kilogram kosztuje od 2,75 do 4,5 zł w zależności od odmiany. Za mandarynki zapłacimy od 2,5 zł (drobne) do 6,5 zł za odmianę Klementynka.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości