Ministerstwo daje sobie więcej czasu na ocenę niedziel bez handlu

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Wstępna ocena funkcjonowania zakazu handlu w niedzielę będzie możliwa po kilku miesiącach funkcjonowania ustawy - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się robocze spotkanie dotyczące stosowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Za wcześnie na ocenę

Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, przedstawiciele partnerów społecznych (organizacji związkowych i pracodawców), a także organizacji branży handlowej. Jak poinformował resort w komunikacie, rozmowy dotyczyły wątpliwości, które powstały na tle stosowania w praktyce niektórych regulacji ograniczających handel w niedziele oraz wyjątków, w których to ograniczenie nie obowiązuje.

Celem spotkania było także zapoznanie się z dotychczasowymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem przepisów ustawy po pierwszych tygodniach jej obowiązywania.

"(...) Obecnie jest przedwczesne dokonywanie oceny rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie, a wstępna ocena jest możliwa dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania przepisów ustawy" - napisano. Następne spotkanie zostało zaplanowane na czerwiec, tak aby po dłuższym okresie obowiązywania ustawy można było omówić pojawiające się w tym czasie kwestie związane z jej stosowaniem.

Niedziele bez handlu

Ustawa przewiduje stopniowe wygaszanie handlu w niedziele.

Do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Pierwsza niedziela bez handlu na podstawie nowych przepisów była 11 marca. W kwietniu zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę - 29 kwietnia.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes