Polacy na emigracji nie wszystko mogą kupić. Zobacz, za czym tęsknią

Z kraju

Ile Polaków kosztuje Wielkanoc?tvn24bis
wideo 2/4

Czego najbardziej brakuje Polakom mieszkającym za granicą? Większość tęskni za rodziną i bliskimi, to oczywiste. Drugą największą tęsknotą jest polskie jedzenie. Tu na pierwszym miejscu znajduje się pieczywo, a dopiero potem tradycyjne potrawy, jak pierogi czy bigos.

Polakom na emigracji najbardziej brakowało polskiego pieczywa (41 proc.), tradycyjnych potraw, takich jak pierogi, bigos czy zupy (41 proc.), mięs i wędlin (38 proc.), produktów mlecznych (13 proc.) oraz owoców i warzyw (9 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego wśród osób, które w ciągu swojego życia przebywały nieprzerwanie za granicą dłużej niż trzy miesiące.

- Tradycyjne produkty i potrawy jednoznacznie kojarzą się z domem, bliskością i rodziną. To smaki, do których wracamy i których nieustannie szukamy – twierdzi Magdalena Chorzewska, psycholog i trenerka rozwoju osobistego. Tęsknota za polskim jedzeniem wpływa na to, co kupujemy po powrocie z zagranicy. Aż 65 proc. Polaków, którzy mieszkali poza Polską, po powrocie do kraju chętniej niż przed wyjazdem sięga po rodzimą żywność.

Zapłacimy więcej

Z badania wynika też, że niemal trzech na czterech (73 proc.) Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt rolno-spożywczy wiedząc, że pochodzi on z Polski. Stwierdzenie, że robiąc zakupy patrzymy tylko na cenę, to tylko częściowo prawda. Wprawdzie to wciąż najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę podczas zakupów (61 proc.), ale niemal równie ważne są dla nas smak (53 proc.) oraz skład (50 proc.). Jedynie co czwarty badany kieruje się marką czy nazwą producenta. Zdaniem Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, wyniki tego badania świadczą o dużej świadomości polskich konsumentów.

Tradycyjne smaki na Święta

Święta Wielkanocne to jeden z najważniejszych momentów kiedy możemy nacieszyć się polskimi smakami. Najczęściej spędzamy je w domu z rodziną, tak deklaruje 81 proc. Polaków. I to właśnie czas spędzony z najbliższymi (66 proc.) oraz świąteczna atmosfera (57 proc.) są dla nas najważniejsze podczas Wielkanocy. - Wielkanoc to czas zatrzymania i powrotu do podstawowych wartości, jakimi są rodzina, zacieśnianie więzi, relacje z bliskimi. Świąteczna atmosfera to miejsca, bliscy, a także smaki potraw, jakie spożywamy. Zasiadając przy wspólnym stole wytwarzamy bardzo intymną atmosferę. Kiedy spędzamy święta w tradycyjny sposób, stajemy się elementem wspólnoty. To nam daje poczucie bezpieczeństwa, spokój i radość – mówi psycholog.

Badanie zrealizowane w dniach 20–23 marca 2017 na próbie 576 osób w wieku 18 lat i więcej, którzy w ciągu swojego życia przebywali nieprzerwanie za granicą dłużej niż 3 miesiące, przez Kantar TNS metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo (CATI) w ramach kampanii konsorcjum pod przewodnictwem Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile. Materiał wideo:

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile TVN24 BiS

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock